Hacısalihoğlu ve Kızılcık Girişimcilik haftasını değerlendirdi: Vali Dr. Recep Kızılcık 'Girişimcilik haftası yeni ve parlak girişimcilerin doğmasına kaynaklık yapacaktır'

  Yazı Boyutu - 14 +

6.03.2010, TRABZON - TTSO 1-5 Mart tarihleri arasında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından organize edilen ve kamu ve sivil toplum kuruluşlarınca desteklenen “Girişimcilikle Yükselen Trabzon” etkinliklerinin kapışında Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ve TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu birer değerlendirme yaptılar.

VALİ DR. RECEP KIZILCIK: ŞİRKET ODAKLI ÇALIŞARAK REKABET GÜCÜ KAZANIRIZ

Bir hafta boyunca yapılan etkinliklerin, konuşmaların değerlendirmesini yapmak çok zor olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Dr. Recep Kızılcık, “Ben bir kamu yöneticiyim. Girişimcilik konusunda sizlerin ilgisini çekecek olan bir hafta boyunca uluslar arası düzeyde yöneticilerimizin sizlerle fikirlerini paylaşmış olmasıdır.”dedi.

Akademik çalışmasını şirket yönetimi alanında yapmış olduğunu anımsatan Vali Kızılcık, ayrıca sekiz yıllık mesleki hayatımda da kamu yönetiminde şirket yönetiminin daha etkin, daha verimli ve daha şeffaflık sağlaması üzerinde çalıştığını aktardı. Şirket odaklı çalışmanın daha rekabetçi bir çalışma olduğunu söyledi.

Özellikle merkezi hükümetin ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıkladığı gibi yatırım ortamının iyileştirilmesi, yatırımların önünün açılmasının gerektiğini vurguladı.

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, artık ülkelerin gücünü rekabet edebilirlik gücünün belirlemiş olduğuna işaret ederek özel sektörde üretilen markalar ile ülkenin refahına direkt katkı sağlanmış olduğunu kaydetti.

ÖZEL SEKTÖRE GİRMEKDE DEVLETE HİZMET ETMEKTİR

Kamuda görev almanın yanı sıra özel sektörde faaliyet göstererek ülkeye döviz kazandırmanın hizmet için önemli olduğunu vurguladı. “ Devlete hizmet edeceğim” diye kamuda görev almak kadar özel sektörde görev almanın da önemli olduğunu savundu. Ülke refahına özel sektör aracılığı ile de katkıda bulunabileceği görüşlerini paylaştı.

“Büyük hedefleri hayal edemiyorum!” şeklinde bu ülkede yaşayan gençler arasındaki düşüncelerin bugün geçersiz olduğunu, bu anlayışın geçmişte kaldığına işaret eden Vali Kızılcık, “Bir lokma bir hırka” sözündeki gibi daha büyük hırsların anlamı yoktur gibi kavramların değerini kaybettiğini ileri sürdü.

SON YİRMİ YILDA TÜRKİYE DEĞİŞTİ. İŞSİZLİK VE İŞVEREN ARASINDA UYUMLAŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR.YENİ CEO’LAR YETİŞMELİ

Son yirmi yılda dünyaya açılan Türkiye’de bu tür düşünce ve politikaların anlamsızlaştığını gördüklerini söyleyen Vali Dr. Recep Kızılcık, “ Türk genci iyi yetiştiğinde Avrupa’da dahi yönetici pozisyonuna gelebiliyor. Gerçekten bugün yüzde 14’ler düzeyinde ülkemizde işsizlik var. İşçi talep özel sektör tarafından da eleman sorunu var. Bir anlam da mesleki uyum sorunu var. İki kesim arasında uyumlaşmayı başarmalıyız. Özellikle kendi gücünün farkında olan, sorumluluk alabilen, riske girebilen, ahlaklı, empati kuran, duygusal zekası gelişmiş CEO’lara ihtiyacımız var.”şeklinde konuştu.

ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME YAPMAZ İSEK DÜNYA İLE REKABET EDEMEYİZ

Ankara’da görev yaptığı dönemde sıklıkla AB’ ülkelerine toplantılara katıldığını hatırlatan Vali Dr. Recep Kızılcık, bu toplantılarda bilim ve araştır ile girişimcilik alanlarına önem verildiğine işaret etti. Bu toplantılarda, AB’nin rotası için yapılan yorumlarda  “ Ar-Ge’ye önem vermeden inovasyon yapamazsınız. İnovasyon sağlamazsanız da rekabette başarı elde edemezsiniz.” Görüşlerinin dile getirildiğini ifade etti.
AB’li üst düzey bir yöneticinin ise bu konulara eğilmeyen AB’nin 2010’lu yıllarda bırakın ekonomik üstünlüğünü, siyası olarak da devamının mümkün olmayacağına, yönelik tespitlerinin geçmiş dönemlerde yapılmış olduğunu kaydetti.

BÜGÜNÜN GENÇLİĞİNİN RAKİPLERİ MAHELLESİNDEKİ GENÇLER DEĞİL, DÜNYANIN HER KÖŞESİNDE YETİŞEN GENÇLERDİR

Alternatif fikir üretmeye çalışmak gerektiğini aktaran Kızılcık, Çin ve Hindistan gibi ülkeler ile rekabet edebilmek için gerekli olan inovasyon olduğunu savundu. Analitik düşünmenin geliştirilmesi halinde Türkiye’nin dünya çapında başarılı olmaya aday olduğunu söyledi. Kızılcık, “ Artik bizim rakiplerimiz bulunduğumuz mahalledeki veya şehirdeki rakip gençler değildir. Dünyanın her yerinde yetişen gençlerdir.”dedi.

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, geçmişte katılmış olduğu AB toplarında bilim ve araştırma alanında girişimcilere AB’ye vizesiz girmelerine müsaade edilmesi yönünde görüşler bulunduğunu ifade etti. AB’nin dönem başkanlığını yürüten İspanya’da yapılan toplantılarda bu yönde çalışmaların başlatılmış olduğunu iletti.

YENİ VE PARLAK GİRİŞİMCİLERE GİRİŞİMCİLİK HAFTASI KAYNAKLIK YAPACAKTIR

Bu anlamda, Trabzon’da girişimci olabilmek için iklimin son derece müsait olduğunu belirten Kızılcık sözlerini şöyle tamamladı: “ KTܒ nün varlığı bunu destekliyor. TTSO yatırımcının önünün açılması için canla başla çalışıyor. Yerel idare ve yönetimler olarak bizlerde yerli ve yabancı girişimcileri bölgemize çekmeye çalışıyoruz. Bu organizasyonu düzenleyen TTSO, destekleyen valilik, Belediye KTÜ ve diğer ülkemizin saygın kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Yeni ve parlak girişimcilerin yetişmesine kaynak olacağını düşünüyorum”

GENÇLER VALİ KIZILCIK\'A TURİZMDE BÖLGENİN ALDATILDIĞINI AKTARDI

\"Girişimcilikle Yükselen Trabzon\" etkinlikleri degerlendirmesinde bulunan Vali Dr. Recep Kızılcık\'a konuşmasının ardından dinleyicilerden gencler soru yöneltti. Bir öğrenci, Trabzon\'un turizm degerlerinin yeterince tanıtılmadığını ve bölgeye haksızlık yapıldığını ifade etmesi üzerine Kızılcık, \"Doğu Karadeniz Turizm master Planı\"nın hayata geçirildiğini çalışmaların yürütüldüğünü,aktardı.

BAŞKAN HACISALİHOĞLU: YILDA ENAZ 200 GİRİŞİMCİ YETİŞTİRMELİ

“Girişimcilikle Yükselen Trabzon” etkinliklerinin ilkini başarıyla tamamladıklarını ifade eden Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, sadece Trabzon’a değil, bölgeye ve ülkeye girişimci yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Etkinliklerin bu anlamda gençlerin ve toplumun dikkatini çekmeye katkı vermeyi öngördüklerini belirterek, “ Bir yılda en az 200 girişimcinin yetişerek piyasaya girmesi gereklidir.”dedi.

Geçtiğimiz hafta boyunca yapılan etkinliklerde neden girişimci olunmalı,  nasıl girişimci olunur, hangi fırsatlar var gibi konularda ülkemizdeki etkili girişimciler tarafından anlatıldığını belirtti.

GİRİŞİMCİNİN BİR ORTAĞI DA DEVLETTİR, KALKINMAK İÇİN GİRİŞİMCİYİ ARTIRMALIYIZ

Girişimci insanların öncelikle sosyal ve beşeri ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini aktaran Başkan Hacısalihoğlu, öncelikle girişimcilerin kendi refah seviyelerini yükseltmeyi hedeflemeleri gerektiğini vurguladı. Girişimcilerin bir ortağının da devlet olduğunu belirterek, “ Girişimcinin kazancının yüzde 20’si vergidir. Bizim isteğimizde girişimciliğin artması böylece ülkemizin kalkınmasıdır.”dedi.

“Zengin olmak istiyorsan zenginler mahallesinde oturacaksın”  şeklinde bir deyimin bulunduğunu anımsatan Başkan Hacısalihoğlu, artık girişimci olmak için daha farklı seçenekler olduğunu, bunların başında da devletin resmi kurumlarının girişimcilere açtığı destekler bulunduğunu, bu desteklerin sonuna kadar gençler tarafından kullanılmasını istedi.

4+40 BİN TL GİRİŞİMCİ BAŞLANĞIÇ DESTEĞİ

KOSGEB’in 4–40 bin TL girişimci destek kredisinin bulunduğunu anımsatan Başkan Hacısalihoğlu, başlangıç olarak bu imkânın önemli olduğunu iletti. Devletin bu desteği 72 saatlik bir eğitimin ardından, gençlerin kafasındaki projelerin ortaklaşa değerlendirilerek kullandırıldığını aktardı. Bu konuda TTSO’nun hazırlılığını tamamladığını ve bu desteğinde genç girişimcilere aktarılacağını bildirdi.

TÜRKİYE İTHAL ETTİĞİ ÜRÜNLERİ ÜRETMEYE ADIM ATACAK

KTÜ Trabzon Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde TTSO’nun AB fonları ile kurulan bir ofisin de çalışmalarına başlayacağını duyurdu. Bu ofiste üniversitedeki mastır öğrencilerinin geleceğe yönelik proje üretimleri üzerinde çalışılacağını özellikle ülkemize ithal edilen ürünlerin gerek bölgemizde gerekse Türkiye’de üretim yollarının araştırılacağını kaydetti.