TOYOTA Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt: her şeyi üretebilir konumdayız, bölgenin hakimi olmak için dev adımlar atmalıyız

  Yazı Boyutu - 14 +

6.03.2010, TRABZON - TTSO TOYOTA Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un, Türkiye’nin devrim arabalarını yaptığında Güney Kore’de araba diye bir şeyin olmadığını ifade ederek, “Ama biz birbirimizin paçasına ne yazık ki sarılıyoruz. Bunlardan ders çıkartmalıyız. Bugün de otomotivde mühendislerimiz ve işçilerimiz Türkiye’de yüksek bir kaliteye ulaştı.  Türkiye her şeyi üretebilir konumdadır. Artık dev adımlar attığımızda bu bölgenin ciddi hakimi olacağız.”dedi.

TOYOTO CEO\'SU BOZKURT: DEVRİM ARABALARANI YAPTIK AMA BİRBİRİMİZİN PACASINA YAPIŞTIK, DESTEKLEMEMİŞİZ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından düzenlenen “Girişimcilikle Yükselen Trabzon” etkinliklerinde “Girişimcilikte Risk Alma ve Sonuca Ulaşma” konusunda konferans veren Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’nin dev adım atma zamanı geldiğini ifade ederek, “Bu adımları attığımızda bu bölgenin ciddi haki olacağız. Geçtiğimiz yıl devrim arabaları filmi çekildi. Bu bir gerçekti. 129 günde devrim arabasını yaptık. Her şeyi Türkiye’de üretebilmişiz. Bu projeler desteklememişiz. Devrim arabasını yaptığımızda Güney Kore’de araba yoktu. Bunlar bize iyi dersler olmalı. Biz birbirimizin paçasına sarılmamalıyız. Bir şeyi değiştirmek için bir taşı yerinden oynatmalıyız. Sadece çok çalışmak yetmez. Herkesin yaptığını aynı zamanda bugüne kadar yaptıklarımızın dışında farklı şeyler yapmalıyız.”diye konuştu.

Devrim arabalarından bugünkü otomotiv sektöründeki yüksek başarıya adım atılmış olduğuna işaret eden Ali Haydar Bozkurt, “Toyota’dan örnek verirsem her ay yapılan kalite kontrolünde ülkemizdeki üretimler birinci veya ikinci olur. Toyota için geçerli olan bu yüksek kalite ülkemizdeki diğer otomotiv üreticileri içinde inanıyorum ki aynı düzeydedir. Bu Türk mühendisliğinin ve işçisinin başarısıdır. Türkiye’de artık her şeyi üretebiliyor.” tespitinde bulundu.

TÜRKİYE DAHA ÇOK ÜRETMELİ VE REEL YATIRIMCIYI ARTIRMALI

“Türkiye reel yatırımcı sayısını artırmalıdır.” şeklinde görüşlerine devam eden Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “ Ne yazık ki sermaye rantta tutuldu. Sermaye reel piyasaya sokulmadı. Bunun sonucudur ki beyin göçü yaşıyoruz. Oysa bu insanları burada tutmalıyız. Bu ülkede iş isteyen insanlar var. Aksi durumda bu insanları ihraç mı edeceğiz. Bu yüzden Türkiye daha fazla üretim yapmalıdır. Bunun için yerli ve yabancı yatırımının önünü açmalıdır. Şirket kuruluşunu kolaylaştırmalı, destek vermelidir. Çünkü yatırımcı korkuyor. Sermayesi olan kesim rahatını neden bozsun ki ?. Bir yatırım vergi, istihdam ve bir sürü kurum ile ayrı ayrı uğraşmak demektir. Kim bu derdi üzerine almak ister ki?. Bunun için yatırımcıya daha esnek koşullar sağlamalıyız.”diye konuştu.

ULUSLARARASI ARENADA TÜRK PROFOSYONELLERİ DAHA ÇOK TERCİH EDİLİYOR

Uluslararası arenada özellikle ABD, Körfez gibi bölgelerde Türk profesyonel yöneticilerin çok tercih edilir hale geldiğine işaret eden Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt,  “Biz işi babamızın işi gibi sahip çıkıyoruz. Bu nedenle çok tercih ediliyoruz.”dedi.

MAGAZİN KÜLTÜRÜ GELİŞMEMİZİ ENGELLİYOR

Magazin kültürünün maalesef Türkiye’nin gelişmesini engellediği değerlendirmesini yapan Ali Haydar Bozkurt, devam etmesi halinde ise sağlıklı bir gelişmeye yol açmayacağını söyledi. Meslek okullarına ciddi bir ihtiyaç bulunduğunu aktararak, bir uçakta bir pilot, bir pilot yardımcısı, kabin elemanı, hostesler, teknik elemanlara ihtiyaç bulunduğu örneğini verdi. Herkesin pilot olması halinde uçağın kalkamayacağını belirterek, “Bizim ülkemizde magazin kültürünün etkisi ile herkes genel müdür, en iyi aktör, başbakan ve general olmak istiyor. Bunu aşmamız lazım.” Önerisinde bulundu.

GİRİŞİMCİLİK PARA İLE SINIRLI DEĞİLDİR

Girişimcilik konusunda da detaylı açıklamalarda bulunan Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt, gençlere yaptığı çağrıda bir girişime karar verilirken önce amacın ne olduğunun bunun net bir şekilde ortaya konması gerektiğini vurguladı. Bir girişimde öncelikle para kazanmanın düşünülebileceğini ancak başarının da bir amaç olduğunun unutulmaması gerektiğini dile getirdi. Girişimciliğin ticari işletmeler ile sınırlı olmadığını bilim adamının kansere çözüm getirme çalışmasının, bir gencin edebiyat alanında bir kitap yazmasının ve bunu başarmasının da girişimcilik olarak algılanması gerektiğini kaydetti.

PAZAR DOLU GİRMEMEK OLMAZ FARKLI İHTİYAÇLAR GÖZETİLMELİ

Bir girişime karar verirken “Zaten ondan çok var” anlayışının yanlış olduğunu aktaran Ali Haydar Bozkurt, sözlerine örnekler ile şöyle devam etti: “Bugün Reno –TOFAŞ ‘in 58 tane fabrikası var. 20 yıl sonra 68 belki 108 olacak. Ama bu piyasada gördüğünüz gibi birçok araba üreticisi var. Bunlar fark yaratarak bu pazardan pay alıyor. Veya bir mahallede bir bakkal var. İkinci bir bakkala ihtiyaç vardır ve o pazardan pay alacağım, diyerek çalışmaya başlamalıdır.”

GİRİŞİMCİ İÇİN ASIL KAYIP PARA DEĞİL ZAMANDIR

Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt bir girişimde para ve sermayenin kaybedilebileceğini ama asıl önemli olanın bunun olmadığını, zamanın daha değerli olduğunu, geri kazanılması mümkün olmayın bir kayıp olarak gördüğünü söyledi.

İşletmede sermaye kaybının bir lastik top olarak kabul edildiğinde, bir yıl bu lastik topun zarar dolayısıyla şişkinliğinin düşeceğini, ama bir yıl sonra başarılı bir performans ile lastik topun eski halini alabileceği örneğini verdi. Zamanın ise bir işletmede cam top olarak simgelenmesi gerektiğini, cam topun düşüp kırılması ile bir daha geri kazanılamayacağını, bu nedenle 10 yılın sermaye kaybı geri kazanılabilir ama 10 yılın bir saniyesi dahi geri kazanmak mümkün olamayacağına işaret etti.

GİRİŞİMDE ZAMANLAMA ÖNEMLİ

“Fikir fikirden üstündür. İnsanı düşünmeye ve gelişmeye sevk eder. Girişimde zaten başlı başına bir risktir.” Sözleri ile konuşmasına devam eden Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt, fikirleri olan insanların bunu hayata geçirirken zamanlama hatası yapmaması gerektiğine dikkat çekti.

Bill Gates’in dünyanın en zengin adamı olduğunu, bunu sağlarken çıkış noktasının ‘Her evde bir bilgisayar olacak’ düşüncesi ile yıllar önce Windows programını geliştirmesi ile sağladığını anımsattı. Bozkurt, Windows’un başka bilgisayarcılar tarafından da yapılabilecek olmasına karşın Gates’in bunu ilk başardığını, öngörüsünün, başarıyı getirdiğini sözlerine ekledi.

VALİ DR. RECEP KIZILCIK VE BAŞKAN HACISALİHOĞLU’NUNDAN PLAKET

Konferansın bitiminde Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt’a Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ile TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu günün anısına oda plaketini sundu. TTSO Trabzon Genç Girişimciler Kurulu Üyesi Hasan hayali’nin katılımı ile anı fotoğrafı da çekildi.