TTSO-İŞKUR arasında 350 kişilik sağlık sektörüne istihdam protokolü imzalandı

  Yazı Boyutu - 14 +

4.03.2010, TRABZON - TTSO Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile Türkiye İş Kurumu arasında bugün imzalanan protokol ile sağlık sektöründe istihdam edilmek üzere 350 kişi kontenjanlı meslek edindirme kursu düzenleniyor

Protokol, Kısa adı İŞKUR olan Türkiye İş Kurumu Trabzon İl Müdürü Mustafa Bahadır ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu arasında imzalandı. Törene Genel Sekreter Hakan Gürhan, İŞKUR Proje Yürütücüsü Ahmet Sonkaya ile Proje Koordinatörü Recep Ergenç’de katıldı.

SAĞLIK MERKEZİ TRABZON’A İŞSİZLER ARASINDAN 350 KİŞİLİK İŞGÜCÜ YETİŞTİRİLECEK

Törende yaptığı açıklamada TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,  oda olarak önceliklerimizden biri olan Sağlık merkezi Trabzon hedefi doğrultusunda yetişmiş insan gücü altyapısını güçlendirmeye çalıştıklarını vurguladı.  Başkan Hacısalihoğlu, “ Tespitimiz doğrultusunda bir süre önce Devlet Bakanımız Faruk Nafız Özak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile makamında görüştük. Trabzon’un sağlık altyapısında ihtiyaç bulunan yedi meslek dalında 350 kişilik bir meslek edindirme kursu açılmasını öngördük. Bugünde bu protokol ile çalışmayı başlattık. Burada eğitime katılanların yüzde 15’i ilk aşamada iş sağlanacak. Zamanla diğer katılımcılarında iş hayatına kazandırılmasına çalışılacak.”dedi.

350 KİŞİ YEDİ MESLEK DALINDA YETİŞTİRİLECEKLER,
EĞİTİMLER BOYUNCA GÜNDE 15 .00 Tl ÜCRET ÖDENECEK

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, protokol ile yetişmiş insan gücüne, istihdama ve il ekonomisine katkı sağlanmış olduğunu ifade etti. Sağlık sektöründe açılacak yedi meslek gurubunun ise sağlık arşiv görevlisi, bebek bakıcısı ve eğiticiliği, çağrı merkezi elemanı, hasta danışmanlığı, hasta kayıt yetkilisi, medikal muhasebe elemanı ve bakıcı anne dallarında olduğunu bildirdi. 2.5-3 ay sürecek olan kurlara katılanlara günde 15.00 Tl ücret ödeneceğini ayrıca iş kazası sigortası kapsamına alınacağını iletti.

BAŞVURU KOŞULLARI

Başkan Hacısalihoğlu, görev almak isteyenlere çağrıda bulunarak İŞKUR’a kayıt yaptırmalarını istedi. 18–35 yaş aralığında olmak, en az lise mezunu diplomasına sahip olmak, tarım sigortası dahil herhangi bir sigorta kapsamında bulunmayan bilgisayar kullanan bay ve bayan elemanların başvuruda bulunabileceğini söyledi.

İŞBİRLİĞİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ İLE DEVAM EDECEK

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,  İŞKUR ile işbirliğinin farklı çalışmalar ile devam edeceğini belirterek girişimci yetiştirme eğitiminin de yakın zamanda başlatılacağını bildirdi. Yetiştirilen girişimcilere KOSGEB kaynaklarından 4 artı 40 bin TL destekten yararlandırılacağını vurguladı.

SEÇMELER TTSO DA YAPILACAK, 15 MART’TA EĞİTİMLER BAŞLAYACAK

Türkiye İş Kurumu Trabzon İl Müdürü Mustafa Bahadır’da protokol imza töreninde yaptığı açıklamada,  amaçlarının mesleği olmayanlara meslek kazandırarak istihdam edilmelerini sağlamak olduğunu iletti. TTSO’ya katkılarından ötürü teşekkür ettiğini belirten Bahadır, İŞKUR’a kayıtlı 16 bin kişi arasından başvuru özellikleri uyumlu 700 kişiye çağrıda bulunulduğunu ayrıca başvuruda bulunmak isteyenlerinde en kısa sürede kuruma müracaat etmeleri gerektiğini iletti.  12 -14 Mart tarihlerinde TTSO’Da tüm adayların değerlendirileceğini toplam 350 kişinin belirlenmesinin ardından ise 15 mart tarihinde de eğitimlerin başlatılacağını sözlerine ekledi.