TTSO'da Vergi Mevzuatı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.. Başkan Hacısalihoğlu: Varlık barışı fırsatı aralık ayı bitmeden yararlanın çağrısında bulundu.

  Yazı Boyutu - 14 +

08.12.2009 TRABZON-TTSO “Vergi Mevzuatı Bilgilendirme Toplantısı” toplantısında konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, varlık barışının işyerlerinin bir sigortası olarak görülmesi gerektiğini belirterek, 2004 -2007 dönemini kapsayan bu yasadan Aralık 2009 sonuna kadar işletmelerin yararlanmasında yarar olduğunu yineledi.

KATILIM ORANI YÜKSEKTİ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen, “Vergi Mevzuatı Bilgilendirme Toplantısı” büyük bir katılımla gerçekleşti. Defterdar A. Kenan Karadeniz, Karadeniz Vergi Dairesi Müdürü  Ayhan Erinçik, Hizirbey Vergi Dairesi Müdürü Ali Dal, TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Eski Oda Başkanlarından Coşkun Erkuloğlu, Sivil Toplum Örgüt Başkanları, Muhasebeciler ve çok sayıda vergi mükellefi katıldı.

Toplantıda konuşmacı olarak, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Sayın Veysel Zekai Bak ile Yeminli Mali Müşavir Sayın Muharrem Arz’ın “Vergi Mevzuatı Bilgilendirme Toplantısı” konusunda bilgi sundular.

Toplantının açılış konuşmasında TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Tokat’da terör saldırısında şehit olan 7 asker ve yaralanan 3 asker olduğunu anımsatarak, açılım döneminde bu tür terör olaylarının yaşanmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Şehitlere rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı, yarılı askerlere de acil şifa diledi.

VARLIK BARIŞINDA ARALIK SONUNA KADAR KALAN SÜRE DEĞERLENDİRİLMELİ

M. Suat Hacısalihoğlu, konuşmasında özellikle varlık barışına dikkat çekerek, 2004-2007 yıllarını kapsayan dönem için işletmelerin vergi barışından yararlanmalarını, bunun bir nevi işletmelerin sigortası olarak görülmesi gerektiği görüşünü paylaştı.

ŞİRKET BİRLEŞMELERİ BÖLGEMİZE NASIL YANSIYACAĞINI ZAMAN GÖSTERECEK

Şirket birleşmelerine getirilen çok büyük avantajların bölgemizde nasıl yansıyacağını zamanla görüleceğini ifade etti.

BASEL-2 DOLAYLI OLARAK UYĞULANIYOR, KREDİ KULLANMAK İÇİN BİLANCOLARIN DÜZELTİLMESİ GEREKİYOR

Bankacılık sektörüne Basel-2’nın dolaylı olarak girdiğini belirten Başkan Hacısalihoğlu,”Uygulama başlamadı ama reel de dolaylı olarak uygulama var. Türkiye’deki işletmelerin yapısı yüzde 95 KOBİ özelliğindedir. Bu bilânçolara göre bankalardan kredi kullanmak zorlaştı. Bu nedenle bilânçolarımızın düzeltilmesi gerekiyor. Eğer Basel -2’ye geçersek, mevcut KOBİ’lerin yüzde 97’sinin banka kredisi kullanamayacak durumdadır.”dedi.

2010 DA ASGARİ İŞÇİLİK İNCELEMESİ YAPILACAK OLAR DÖRT SEKTÖR İÇİN UYARI

Diğer bir konu olarak, sosyal Güvenlik kurumu’nun 2010 yılında asgari işçilik incelemesi yapacağı sektörler olarak hazır beton firmaları, özel güvenlik firmaları, temizlik firmaları ve servis araçlarının tespit edildiği bu alanda faaliyette olan işletmelerin daha hassas olmaları gerektiğini duyurdu.

KONUŞMACILAR MUHARREM ARZ VE VEYSEL ZEKAİ BAK

Daha sonra kürsüye Yeminli Mali Müşavir Muharrem Arz, Şirket Birleşmeleri, Varlık Barışı ve Ticari Defterler konularında, SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Zekai Bak’da, İşletmelerde Fatura ve Belgelerin Önemi ve Ödemelerin Vergi Hukukundaki Yeri konularında bilgilendirmede bulundular.

YENİMİNLİ MALİ MÜŞYAVİR MUHARREM ARZ

Yeminli Mali Müşavir Muharrem Arz’ın konuşmasının tam metni için tıklayınız.

BAŞKAN VEYSEL ZEKAİ BAK, İŞLEMLERİN RESMİ OLMASI KONUSUNDA İŞLETMELERE UYARIDA BULUNDU

SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Zekai Bak, Gelir İdaresi’nde incelenen 100 vakanın 80 vakasının yanlışlarla dolu olduğunu, mükelleflerin daha dikkatli olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

ÖDEMELER BANKA ARACILIĞI İLE YAPILMALI

Bir vergi mükellefinin vergi incelemesinden anlının akıyla çıkabilmesi için her şeyi resmi yapması gerektiğini belirten Veysel Zekai Bak, özellikle tüm ödemeleri banka aracılığı ile yapılmasını önerdi.

MALİYE BAKANLIĞI TEKNOLOJİK YENİLİK İLE İŞLETMELERİN TÜM BİLGİLERİNİ ANINDA GÖREBİLİYOR

Maliye Bakanlığı’nın bilgi işlem dairesinin teknolojik yatırımlar ile donatıldığını, mükellefler hakkında her türlü bilgiye bir tuş ile ulaşıldığını ifade eden Bak,”Teknoloji gelişimi belki de mükelleflerin zararına oldu. Firmalar hakkında çok kolay bilgiye ulaşılıyor. Şöyle ki on işçi çalıştıran bir işveren ücretlerini banka üzerinden yapmalıdır.”dedi.

HAMİLİNE ÇEK KESMEYİN, CEZASI 18 AY HAPİS

Yeni çek yasasına göre, hamiline çek yazılmaması gerektiğini vurgulayan SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Zekai Bak, hamiline yazılan bir çek bankaya gittiğinde, banka anında gelir idaresine durumu bildirecek, ve yasal yükümlülüğü 18 ay hapis olarak öngörüldüğünü söyledi.

HARCAMALARIN FATURALARINI, GİDERLERİNİZİ ANINDA ALIN

SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Zekai Bak, işletmelerde yapılan harcamaların faturasının anında alınması gerektiğini belirterek, her şey zamanında yapılmadığında faturaların geçerliliği de kalmıyor, ifadelerini kullandı.

SORU-CEVAP

Toplantının soru-cevap bölümünde, TTSO meclis Üyesi Sabit Sabır, vergi hizmetlerinin düşürülmesinin gerektiğini, doğrudan vergilerin yüksekliğinin olumsuz etkilerinin bulunduğunu söyledi.
Yeminli Mali Müşavir Muharrem Arz, Türkiye’de vergi bilincinin olmamasından bu tür sorunların varlığının devam ettiğini belirterek, özellikle emlak alım vergilerinin düşürülmesine rağmen hala gereç değerden vergilerin ödenmemesine dikkat çekti.

VERGİ ORANLARI GİDEREK DÜŞÜYOR, AMA VERGİ REKORTMENİ ÜLKEMİZDE TİCARİ KAZANÇ ÜZERİNDEN OLUŞMUYOR

SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Zekai Bak, aynı soruya verdiği yanıtta, Türkiye’de vergi oranlarında son yıllarda önemli düşüşler olduğunu,  bir tek işçi vergilerinin çok yüksek değerde kaldığını anımsatarak,” vergi oranlarımız OECD değerlerine yaklaştı. Ama Türkiye’de vergi rekortmenlerinin hiç biri ticari kazançları üzerinden vergi rekortmeni olmuyor. Daha çok gayrimenkuller ve diğer varlıklarından gelen vergilendirme ile rekortmen oluyorlar. Bu ülkemizdeki bir başka çarpıklıktır. Normali, kazançlar üzerinden vergi rekortmeni olmaktır.”dedi.

MÜLELLEFTEN ÇOK ŞEY BEKLENİYOR

37 yıldır vergi sektöründe bulunduğunu anımsatan  SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Zekai Bak,çıkan vergi tebliğlerini en az üç kez okuduğu halde, net açıklığa ulaşmadığını, anlam kargaşası ve yorum farkı gibi etkenlere açık olduğunu belirterek,” Bu durumda vergi mükellefi bu kanun ve tebliğleri çok rahat anlamasını beklemek hata olur. Benim anladığım, mükelleflerden çok şey beklendiğidir. Mükellef ticaret yapacak, ödeme dengelerini kuracak, üstüne üstlük bu ekonomik krizlerde kar ederek ayakta kalmayı başaracak, ardından da hesap verecek. Bu çok ağır bir yüktür.  Bu ülkede sahte fatura işi ayyuka çıktı. Çok iyi bir işletme ve işveren sahte faturadan kendisini koruyacak. Böyle bir olay 98 yılında yaşandı. Çok iyi bir işletmenin şoförü arabaya aldığı yakıtın faturasının sahte çıkması üzerine ağır ithamlarla karşılaşabiliyor.”diye konuştu.

MALİ MİLAT GEREKLİ AMA BU HÜKÜMETİN TASARRUFUNDADIR

SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Zekai Bak, hükümetin yapması gerekenin mali milat ile sıfırlama yapıldıktan sonra vergi konusunda kimsenin gözünün yaşına bakılmadan, denetimlerin sürdürülmesinin gerektiğini sözlerine ekledi.

TAHSİLAT ORANI YÜZDE 76 DÜŞTÜ, VERGİ BARIŞI HAKKINI ARALIK SONUNA KADAR DEGERLENDİRİN

Türkiye’de tahsilât oranının yüzde 76 oranında gerilediğini belirterek, varlık barışı yerine, vergi barışı çıkar mı, sorusunu herkesin düşündüğünü ancak, korkulu rüya görmektense kalan 22 günlük sürenin değerlendirilmesi gerektiğini işletme sahiplerine öğütledi.