Başkan Hacısalihoğlu: 2010'da Asgari İşçilik İncelemesi denetimi yapılacak dört sektörü uyardı.

  Yazı Boyutu - 14 +

8.12.2009, TRABZON - TTSO Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2010 yılında denetim yapılması planlamasında bulunduğu sektörleri uyararak eksikliklerini tamamlamalarını istedi.

2010’DA DÖRT SEKTÖRE DENETİM PLANLAMASI

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, 2010 yılında asgari işçilik denetimine tabi tutulacak olan sektörlere, Hazır beton firmaları, Özel Güvenlik Firmaları, Temizlik Firmaları ile Servis araçları olmak üzere dört sektörün daha dahil edildiğini açıkladı.

DENETİM FAALİYETLERİ NASIL OLUŞTURULUYOR

Sosyal Güvenlik Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nca yürütülen çalışmada denetim faaliyetleri şu aşamalardan oluştuğunu aktardı.
. Denetim rehberlerinin hazırlanması,
. Riskli gurup ve sektörlerin belirlenmesi,
. Denetlenecek işyerlerinin belirlenmesi,
. Asgari işçilik incelemesi,
. Denetim sonuçları analiz çalışmalarını kapsadığı iletildi.

Yapılan bilgilendirmede, bugüne kadar yapı denitim kuruluşları, Özel hastane, Ayaktan teşhis ve Tedavi Merkezleri, Otel işletmeleri, Özel Temizlik İşletmeleri, Özel dersaneler, Motorlu Taşıt sürücü Kursları, Özel Güvenlik Kuruluşları, Şehirlerarası Otobüs işletmeleri, Özel Servis araçları, Futbol Kulüpleri, Özel Nitelikli İnşaat ve İhaleli İşler, Şehir İçi halk Otobüsleri, (Ekmek imalatı) Fırın işyerleri olmak üzere asgari işçilik incelemesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen ondört denetim rehberi hazırlandığı belirtildi.

Bu sektörler arasında, Özel dershaneler, Motorlu Taşıt Sürücü kursları, Otel İşletmeleri, Şehirler Arası Otobüs İşletmeleri, Özel hastane, Ekmek İmalatı (Fırın), Yapı Denetim Kuruluşları ve Özel Halk Otobüsleri olmak üzere toplam sekiz sektörde asgari işçilik incelemelerinin gerçekleştirildiği anımsatıldı.

16 YENİ SEKTÖR DAHA SIRADA

2010 yılında planlanan dört sektördeki asgari işçilik incelemesinin yanı sıra, 2010 – 2012 yılları planlaması kapsamında 16 sektörde daha asgari işçilik incelenmesi denetim rehberi planlaması yapıldığını vurgulandı.

DENETİME ALINACAK İŞYERLERİ ÖNCEDEN RİSK DEGERLENDİRMESİ KRİTERİ İLE TEST EDİLECEK

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Oluşturulan çalışma ekibi il ve sektör bazında her bir işyerine risk değerlendirme kriterlerini uygulamayarak denetlenecek işyerlerinin belirlendiğini söyledi. Bunun için kullanılan risk değerlendirme kriterleri arasında şu maddelere bakıldığını söyledi:” Tüm çalışanların asgari üçret üzerinden bildirilmesi, Sürekli işçi devri, Hiç işçilik bildirilmemesi, Eksik gün bildirimi yoğunluğu, ihbar/ şikayet yoğunluğu bulunması”

BAŞKAN HACISALİHOĞLU UYARDI: CEZALARLA SERMAYE KAYBI YAŞAMAYALIM, İŞYERLERİMİZİ KANUNLARA GÖRE ÇALIŞTIRALIM

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, yaptığı çağrıda, işyerlerinin yasa ve mevzuatlara uymaya azami riayet gösterilmesini istedi. Ekonomik sıkıntı da, işyerlerinin cezai uygulamamalarla karşılaşarak sermaye kaybına uğramamasına dikkat ve özen gösterilmesi gerektiğini sözlerine ilave etti. Özellikle de denetim yapılacağı bildirilen sektörlerin daha hassasiyet göstermesi gerektiğini kaydetti.