İpekyolu Üniversitesi Projesi İle Trabzon Eğitim Göçünü Durduracak

  Yazı Boyutu - 14 +

İpekyolu Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gür, kuruluş çalışmalarına 18 Kasım 2000 tarihinde başlanan ve 8 Şubat 2006 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak tescil ve kuruluş işlemlerinin tamamlandığını söyledi. Gür, Trabzon’un Akyazı ve Gürbulak beldelerinde 261 dönüm arsa üzerine projesi hazırlanan İpekyolu Üniversitesi için temel atma aşamasına gelindiğini bildirdi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’da Trabzonlu iş adamları ile bir araya gelen İpekyolu Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Projeyi Trabzon kamuoyuna tanıttı. Ankara, İstanbul, Trabzon, Sakarya, Bursa, Bolu, Kocaeli ve Almanya’da; işadamı, akademisyen ve uzman gruplarla toplantılar gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Gür,” Trabzon dışındaki hemşerilerimizin desteğini aldık. Trabzon içinde yaşayanların desteğini bekliyoruz. Projeyi sokaktaki her Trabzonlunun desteklemesini istiyoruz.”dedi.

Projenin uygulanabilecek bir noktaya taşındığını ancak şehir halkının da çalışmalara katılmasını arzuladıklarını ileten Gür,” İpekyolu Eğitim ve Kültür Vakfı masum, cazip, fizibil ve geniş bir kabul görmektedir.” diye konuştu.

“Çok tarla sürüldü, ekildi, sulandı şimdi somut bir safhaya ekin toplamaya başlayacağız” tanımlamasında bulunan Gür, bugüne kadar uzun ince bir yolda ilerlediklerini anımsattı.

İpekyolu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Mustafa Gür, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında Trabzonluların dördüncü büyük devlet üniversitesini başardıklarını, ancak bu başarıyı özel üniversiteler sürecinde yeni neslin gerçekleştiremediğini iletti.

Bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Gür,  Türkiye’de çeşitli gruplar ve holdingler tarafından vakıf üniversitelerinin açıldığını, ancak Trabzonluların çok geniş bir katılım ile projeyi hayata geçirme kararlılığı taşımasına dikkat çekti.

Birlikte bir iş yapma konusunda Trabzonlular hakkında yaygınlaşan olumsuzluğu giderme konusunda bir eşiğin bu proje ile kırılacağını ifade etti.

Bugüne kadar projede çalışmalarını sürdüren işadamları ve akademisyenlerin ortak görüşünün proje ile birlikte Trabzon’un ekonomik, sosyal ve kültürel canlanmasına ve çekim merkezi özelliğini biraz daha yükselteceğini aktardı.

Bölgeye yönelik olarak ortaya konan Doğu Karadeniz Kalkınma Projesi (DOKAP)’nde değinildiği gibi, dar arazi yapısının büyük sanayi yapılanmalarının imkansız olduğunu anımsatarak, “ Bu proje ile insana yatırım yapıyoruz. İnsanın daha da değerlenmesine yatırım yapmağa çalışıyoruz.”dedi.

Projenin bir bütünlük arz ettiğini anaokulundan üniversiteye kadar bütün eğitim yatırımları ve sosyal tesisleri kapsadığını değinen Gür, lokomotif alanın ise mühendislik ve Teknoloji Fakültesinin olacağını söyledi. Bu alanda dünya ihtiyaçlarını gözeten bilgisayar ve yazılım sektöründe düşünülen faaliyetlerin Karadeniz Havzasındaki ülkelere ve Kafkas ülkelerini de kapsayacağını iletti.

“olsunda nasıl olursa olsun” fikrini taşımadıklarını ifade eden Gür, 2000 yılında eğitime odaklandıklarını kaliteye önem verdiklerini vurguladı. Kaliteyi fikir, proje ve eğitim aşamalarında düşünerek bir farkındalık yaratmayı, Trabzon’u öne çıkarmak için gerekli olduğunu savundu.

Bunun için Avrupa Birliği ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile öğrenci ve akademisyen değişimi gibi çalışmalara yöneldiklerini hatırlattı.
İpekyolu Üniversitesi’nin hükümet ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından da benimsendiğini söyleyen Gür, projenin ilk 100 bin metrekarelik bölümünün projelendirildiğini bunun da 50 bin metrekarelik bölümünün finansman maliyetinin 50 milyon dolar olarak öngörüldüğünü bildirdi.

YÖK’e başvuru sırasında projeyi realize edecek finansman kaynağının gösterilmesi gerektiğini belirten Gür, “ Bu bütçenin 15-20 milyon doları İstanbul ve Ankara’da yapılan toplantılarda iş adamlarımız tarafından taahhüt edildi. Zamanla bu tutar ikiye katlayacaktır. Biz burada bir şirket kurmuyoruz. Gönüllü olarak yapıyoruz. Trabzon’da bu proje için gönlünden geçen katkıyı ortaya koymasını bekliyoruz.”dedi.

Yapılan mutabakat ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin İpekyolu Üniversitesi’ne garantör olduğunu belirten Gür, şöyle konuştu. “ İktisadi İşletme Kurulması için maliye Bakanlığı ile çalışmamız olumlu. Yapılacak bağışlara maliye muafiyeti var. YÖK’ün sadece destekle kalmıyor ayrıca teşvik ediyor. Artık mümkün olduğunca geniş bir havuzdan beslenen bir proje ortaya çıkıyor. Üniversite mütevelli heyetinin bu çerçevede yeniden oluşturacağız. Mütevelli heyetin üçte iki oranında bağışta bulunan iş adamları ve bürokratlardan üçte bir oranında da akademisyenler tarafından temsil edilmesi kararlaştırıldı. Proje içinde fakülte ve bölümlerin inşaat finansmanını üstlenen iş adamlarımız var. Buralara onların isimleri verilecek. Ayrıca yıl içinde en yüksek bağışı yapan iş adamlarımıza ve hayırseverlere altın ve bronz şilt takdimi uygulamalarımız olacak.”

TRABZON BELEDİYE BAŞKANI VOLKAN CANALİOĞLU
DOKAP Planında turizm, eğitim, sağlık ve ticaret öncelikli sektör olarak bölgeye önerildiğini anımsatan Trabzon Belediye Başkanı M. Volkal Canalioğlu, bugün burada bir eğitim projesi ile karşı karşıya olunduğunu söyledi.2000 yılından beri adım adım ilerleyen projenin 2006 yılında vakfın kuruluşu ile önemli bir ivme kazandığını anımsattı.

Trabzon halkı olarak projeye destek verilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Canlioğlu, iki ay önce Trabzon dışında yaşayan hemşeriler ile yapılan toplantıda ki heyecanın kendisini mutlu ettiğini aktardı.

Herkesin ortak söylemi olan “Trabzon insanı ortak bir iş için bir araya gelmez” sözünün global dünya koşullarında yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine işaret ederek, “kaynaklarımızı, fikirlerimizi ve birikimlerimizi birleştirmek zorundayız. Aksi takdirde başarılı olamayız. Bu proje etrafında da birleşmeliyiz.”dedi.

Artık Trabzonluların bir araya geldiğinin örneklerini yaşadıklarını aktaran Canalioğlu, 25 fırıncının bir araya gelerek Trabzon’da ortak bir ekmek fabrikası kurduğunu ve 50 kişiye iş imkânı açtıklarını örnek olarak gösterdi.

Eğitim ve öğretimde insana yatırım yapıldığını, insana yapılan yatırımın bölgeye yapılabilecek en önemli yatırım olarak görülmesi gerektiğine işaret ederek, “ Trabzon dışındakiler bu yerleşke içersinde babalarının adına fakülte yapmayı taahhüt etiler.  Bizlerde çocuklarımız ve gelecekleri için bir damla olsa da katkımızı ortaya koymalıyız. Çocuklarımız eğitim nedeniyle göç ediyorlar. Artık göç eden bir bölge değil göç alan bir bölge olabiliriz. Bu nedenle bu fikri destekliyoruz. İlk planda 50 milyon dolar 754 bin insanımızın katkısı ile sağlanabileceğine inanıyorum. Borçla, kredi ile dönen esnaf ve tüccarımız bu projeyi lüks diye düşünmesinler. Geleceğimiz için önemli bir kurtuluş projesidir. Bir avuç yürekli insan bu projeye gönül koyarak bugüne taşıdılar. Arsa sorunu da giderildi projenin önü açıktır.”dedi.

TRABZON VALİSİ NURİ OKUTAN
Trabzon Valiliğine atandığı ilk andan beri özel üniversite projeleri ile karşılaştığını ve ilgilendiğini belirten Vali Nuri Okutan, bürokratik sorunların  aşılmasında ve sahiplik konusunda Vali olarak üzerine düşen bütün görevi yapacağını söyledi.

İpekyolu Üniversitesi’nin sadece bölgeye değil, ülkeye katkısı olacağı düşüncesi taşındığını belirten Vali Okutan, burada yetişecek olan Karadenizli gençlerin Türkiye’ye ve dünyaya ışık saçacak gençler olarak yetiştirilmesinin hedeflenmesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye’nin başı dik şekilde uygar medeniyetler arasında yer alacaksa, Trabzon’un tarihsel kimliğinin ele alınması gerektiğine vurgu yapan Vali Nuri Okutan, yakın komşu ülkeleri de içine alan bir çalışmanın yapılması önerisinde bulundu.

Trabzon’un hayırsever vatandaşlara sahip olduğunu belirten Vali Okutan, 18 kişinin okul yapmak sırada olduğunu anımsatarak bu yüksek hassasiyeti üniversitenin gerçekleştirilmesinde de yapacakları bağışlar ile göstereceklerine inandığını iletti.

Proje finansmanının zamanla tamamlanabileceğini, Trabzon dışındaki hemşerilerin bu sosyal sorumluluğu yerine getireceğini ifade ederek, “ Hiç şüphem yok bu kararlılığımızı sürdürelim. İlimizi, insanımızı ve memleketimizi düşünüyorsak bu proje gerçekleşecek. İl Genel Meclisi arkadaşlarımda projeye destek olacaktır.”şeklinde konuştu.

TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI M. ŞADAN EREN
1999 yılında belirlenen TTSO\'nun orta vadeli hedefleri arasında eğitim ve sağlık sektörlerinde bir merkez haline getirilmesinin hedeflendiğini anımsatarak, bu projeye mutlaka herkesin katkısı olacağını iletti. Oda meclisinin de alacağı karar doğrultusunda projeye bağış sağlayacağını vurguladı. Başkan Eren, “Az ya da çok hep beraber bu çalışmaya şehrimiz adına destek olacağız” şeklinde konuştu.

Daha sonra vakıf yönetim kurulu üyesi Trabzonlu iş adamı Temel Akgün 250 bin YTL, Şükrü Fettaoğlu 100 bin YTL,Selahattin Bahadır Babasının adına bir bölüm binası yapıldı, Rahmi Gültekin İnşaat sırasında mobilya ve tefrişat malzemeleri yarıdımı olmak üzere bağış taahhüt ettiler. Toplantıya katılan iş adamlarına dağıtılan bağış makbuzları ile Trabzon’da İpekyolu Eğitim ve Kültür Vakfı’na sağlanacak destek çalışmaları bağış ve taahhüt işlemleri de başlamış oldu.

İpekyolu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’da yaptığı Trabzon kamuoyunu bilgilendirme toplantısında aktarılan sunumdan bazı bölümlere aşağıda yer verilmiştir.

KURULUŞ
“İpekyolu Eğitim ve Kültür Vakfı” kuruluş süreci 18 Kasım 2000 günü başlatılmıştır.
Vakıf kuruluşunu ve katılımları değerlendirmek üzere Ankara, İstanbul, Trabzon, Sakarya, Bursa, Bolu, Kocaeli ve Almanya’da; işadamı, akademisyen ve uzman gruplarla toplantılar gerçekleştirilmiştir.

Vakıf, 8 Şubat 2006 günlü ve 26074 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak tescil ettirilmiş ve kuruluşu tamamlanmıştır.

AMAÇ
Türk eğitim ve öğretimine katkıda bulunmak, yurt içinde ve dışında ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumları ile gerek görülen çeşitli enstitüler açılmasını sağlamak ve desteklemek, yurt içinde ve dışında ülkenin kalkınmasını ve tanıtılmasını sağlamak amacıyla her türlü sosyal, kültürel, eğitim, turizm etkinlikleri yanında sağlık ve çevre korunması çalışmalarını gerçekleştirmek, bu doğrultuda etkinliklerde bulunan kurum ve kuruluşları desteklemek.

İLKELER
Vakıf, Cumhuriyetin temel nitelikleri ile Atatürk ilkeleri ve Türkiye’nin ulusal çıkarlarına bağlı kalmayı başlıca ilke bilir.

ORGANLARI
a) Mütevelli heyeti
b) Yönetim kurulu
c) Denetim kurulu

MÜTEVELLİ HEYETİ
64  İŞADAMI
27  ÜST DÜZEY YÖNETİCİ
14  ÖĞRETİM ÜYESİ
  9  MİLLETVEKİLİ, ESKİ BAKAN
10  SERBEST MESLEK MENSUBU
  3  KURUMSAL ÜYE
      TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASI
      TRABZONLU İŞADAMLARI DERNEĞİ
      TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ
 yer almaktadır.

1. Mütevelli Heyeti Toplantısı 25 Mart 2006
Yönetim Kurulu
Mustafa GÜR Başkan
Süleyman VARLIBAŞ İkinci Başkan
M. Hikmet YAVUZYİĞİT Genel Sekreter
Ahmet GÜL Genel Sayman
Orhan AKÇAY üye
Bahri KÖSE üye
Temel AKGÜN üye
Dr. Ahmet PAŞAOĞLU üye
Salih Tayfun SEZEROĞLU üye
Denetim Kurulu
Talat SARAL
Prof. Dr. Zeki TÜFEKÇİOĞLU
Ersun BAYRAKTAROĞLU
Onur Kurulu
M. Ali YILMAZ
İbrahim CEVAHİR
Şadan EREN
Osman TAN
Çetin NUHOĞLU
Prof. Dr. Talat HALMAN
Prof. Dr. Ruşen KELEŞ
Sefer ULUSOY
Yılmaz BECİKOĞLU
İdris KÖSE

Vakfın Eğitim Projesi için Trabzon ili Merkez ilçe;
Akyazı beldesinde  201 bin m2
Gürbulak beldesinde   60 bin m2
Toplam     261bin m2

Hazineye ait araziler 31.01.2007 tarihi itibariyle Maliye Bakanlığınca Vakfımıza tahsis edilmiştir.

AÇILMASI ÖNGÖRÜLEN ÖNCELİKLİ BAZI BÖLÜMLER

• Bilim ve Teknoloji Fakültesi
• Fen ve Edebiyat Fakültesi
• Enstitüler ve Araştırma Merkezleri
• Eğitim Fakültesi
• Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesi
• Uygulamalı Teknoloji ve İşlet.Yükseokulu
• Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
• Konservatuvar
• Hukuk Fakültesi
• Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu
• Tıp Fakültesi ve Hastanesi
• Uzaktan Eğitim Fakültesi
• Hazırlık Okulu (Türkçe, İngilizce)
• Sürekli Eğitim Merkezi
• Lisans Ek Dal-Uygulamaya Hazırlık Eğitim Programları
• Uygulamalı Meslek Eğitim Progmaları
• Sağlık Merkezi

EĞİTİM DİLİ
İpekyolu Üniversitesi ve diğer eğitim kurumlarında eğitimin, %70 Türkçe, %30
İngilizce yapılması planlanmış olup, hazırlık okulu öngörülmektedir.

ÖĞRENCİ KAPASİTESİ
İpekyolu Üniversitesi ve diğer eğitim kurumları zaman içinde herbiri 5’er yıllık üç etap halinde gerçekleştirilecek olup, bununla birlikte master plan ve proje çalışması etapların birbirini tamamlayacak şekilde tasarlanmasına özen gösterilecektir.

1. Etap: 300’ü lisans üstü, 2.700’ü lisans toplam  3000 öğrenci
2. Etap: 900’ü lisans üstü, 5.100’ü lisans toplam  6000 öğrenci
3. Etap: 2.000’i lisans üstü, 8.000’i lisans toplam 10.000 öğrenci

ANAOKULU, İLKÖĞRETİM VE LİSE ÖĞRENCİ KAPASİTESİ
İpekyolu Anaokulu 10 Derslik 10x20 = 200 Öğrenci
İpekyolu İlköğretim Okulu 16 Derslik 16x30 = 480 Öğrenci
İpekyolu Lisesi 20 Derslik 20x30 = 600 Öğrenci
3. Etap sonunda toplam;
Anaokulu, İlköğretim, Lise 1.280 Öğrenci
Üniversite                        10.000 Öğrenci

GENEL TOPLAM           11.280 Öğrenci

KAPALI ALAN
Her bir etapta yaklaşık 60.000 m2 inşaat öngörülmektedir. Birinci etapta merkezi tesisler dikkate alındığında, bu etapta inşaat alanı daha fazla olmak üzere üç etapta toplam 200.000 m2 kapalı alana ihtiyaç görülmektedir.


İkinci, üçüncü etap gelişmelerinde kavramsal projede genel yerleşme planında ifade edilmesi öngörülmüştür. İlk etapta açılması düşünülen programlar ikinci, üçüncü etapta açılacak programlarla birbirini tamamlayacak şekilde kademeli uygulamaya olanak sağlanması planlanmaktadır.


Jüri tarafından birinci seçilen ve vakıf yönetimi tarafından uygun görülen proje.
Proje Müellifi: Hasan ÖZBAY
TH VE İDİL MİMAR. LTD. ŞTİ. - ANKARA

 

    Fotoğraf Galerisi