Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ile TTSO arasında Avrupa Birliği İletişim Ağı Eğitim Semineri düzenlendi

  Yazı Boyutu - 14 +

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, Türkiye\'nin canlı bir süreç olan AB\'ye üyelik sürecini, ancak gerçekleştireceği reformlarla besleyebileceğini söyledi.
Büyükelçi Pierini, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasınca bir otelde düzenlenen Avrupa Birliği İletişim Ağı Eğitim Seminerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, AB\'ye katılım sürecinin karmaşık, teknik bir süreç olduğunu, vatandaşların bunları anlamasının kolay olmadığını belirtti.
Brüksel\'de ve Türkiye\'de, Türkiye\'nin AB üyeliği ile ilgili zaman zaman çeşitli açıklamalar yapıldığını ifade eden Pierini, \'\'Bunlardan bazıları gerçek hayattan farklı açıklamalar oluyor. Bunlar da demokrasinin bir parçasıdır. Bütün katılım süreçlerinde bu türden açıklamalar duyuluyor\'\' dedi.
Pierini, AB bilgi bürolarında yapılan çalışmalarda gerçek hayattan bahsedildiğine dikkati çekerek, \'\'AB ile ilgili bilgi eksikliği olduğunu biliyoruz. Binlerce sayfa mevzuat var bunları anlamak çok zor ve güç. Zaman zaman ön yargılar olabiliyor bizlerin ve büroların görevi bu yanlış anlamaları ortadan kaldırmaktır. Sivil toplum temsilcilerine ve halka yönelik bir süreç. Bilgi ağını genişletmeyi istiyoruz. Katılım öncesi mali yardım projesinin amacı Türkiye\'nin politikalarını ve kurumlarını AB\'ye uygun hale getirmektir. Yani Türkiye\'yi AB\'ye hazırlamaktır\'\' diye konuştu.
Mali yardım projesi kapsamında çok önemli 200 proje çalışmasının yürütüldüğünü ve toplam bütçenin 1.5 milyar avro olduğunu anlatan Pierini, şunları söyledi:
\'\'Yürütülen projelerin bir amacı da Türk vatandaşlarının hayatını kolaylaştırmaktır. Çok farklı alanlarda mesleklerde eğitim çalışmaları yapılıyor. Bu karmaşık süreçten dolayı bilgi bürolarına önemli görevler düşüyor. İstanbul, Ankara\'da iki AB merkezi var. Bilgi ağını genişletmeyi istiyoruz. Yıl sonu itibariyle ülke genelindeki bilgi büro sayısını 15\'e çıkartmak istiyoruz. Daha sonra ise 20\'ye finansman desteğini de artırmak istiyoruz. Ortak görev bizim para vermemiz, işi başkasının yapması değil. İşin sahiplenilmesi çok önemli. Ticaret ve sanayi odalarından bu konuda ilk sırada yer aldı. İş dünyası Türkiye\'nin AB\'ye üyeliğinin Türkiye\'nin menfaatlerine olacağını biliyor.\'\'
Pierini, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu olarak hükümetin yaptığı çalışmaları izleyip, takip ettiklerini belirterek, \'\'Türkiye\'de siyasi çalışmalar yoğun oluyor. Bu nedenle sıkılmaya hiç vaktimiz olmuyor. 2007 yılı bilinen nedenlerden dolayı kayıp yıl oldu. 2008\'de ne olacağını bilmiyoruz. Katılım süreci devam ediyor. Türkiye, canlı bir süreç olan AB\'ye üyelik sürecini, ancak gerçekleştireceği reformlarla besleyebilir. Büyük bir AB müktesebatı var. Türkiye\'nin bunu benimsemesi gerekiyor. İnsanları ikna etmeli, desteklerini almalıyız. Bu durumun AB\'nin dayatması değil, Türk vatandaşlarının menfaatine olduğunu açıklamamız gerekiyor\'\' dedi.
\'\'Türkiye\'de siyaset bazen bir yöne bazen ise farklı bir yöne gidiyor\'\' diyen Büyükelçi Pierini, şöyle devam etti:
\'\'Farklı yöne gidişler Türkiye\'nin AB\'ye üyelik sürecini zora sokabilir. Bunun farkındayız. Komisyonda ortak bir kaderimiz olduğuna inanıyoruz. Geçmişte karşılaştığımız ya da gelecekte karşılaşacağımız engellerde olsa, bu süreç bir şekilde aşılacaktır. Daha fazla para sağlanmasından bahsedebiliriz, ancak biz ne kadar fazla para versek de sizin bu süreci sahiplenmeniz önemli. Bu süreç siyasetten uzak bir süreç. Bizler ve sivil toplum kuruluşları olarak sizler de kendi içinizdeki seçimler hariç seçim kaygısında değilsiniz. Diplomatların her zaman karşılaştıkları, başkentlerde olma gibi bir tehlikeleri var. Başkentte kalıyor, bakanlar ve bürokratları dinliyorlar. Sizler bizlere, halka bilgileri doğru aktarıp aktaramadığımız konusunda yardımcı oluyorsunuz. Farklı bir kültürümüz var, farklı siyasi dil kullanıyoruz. Mesela şöyle bir örnek vereyim biz her gün AB\'de azınlıklardan bahsediyoruz. Ama Türkiye\'de azınlıktan bahsettiğimiz zaman bu daha karmaşık bir durum oluyor. O sebepten dolayı bu konularda hassas davranmamız gerekiyor. Bu konularla ilgili olarak sizin bize vereceğiniz bilgiler çok önemli olacaktır.\'\'

BAŞKAN M.ŞADAN EREN’İN KONUŞMASI

Sayın Büyükelçi,
Ticaret ve Sanayi Odalarının çok değerli Başkanları,
Değerli Genel Sekreterler ve AB Bilgi Büroları Koordinatörleri,
Değerli Misafirler,
Değerli Basın Mensupları,
Hepinizi şahsım ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum.


\"Avrupa Birliği Bilgi Büroları Ağı Semineri\"ne ev sahipliği yapmaktan duyduğumuz memnuniyeti dile getirerek konuşmama başlamak istiyorum.

Trabzon\'da gerçekleşen ve Avrupa Birliği Bilgi Bürolarının çalışmalarına yöne veren bu toplantının; Avrupa Birliği-Türkiye İlişkileri\'ne katkı sağlayacağına inanıyor ve katılımlarınız için hepinize teşekkürlerimizi sunuyorum.

Bölgesinde güçlü, değişen dünya konjonktüründe önemi daha da artan, piyasa ekonomisine ve demokrasi anlayışına sahip, genç ve dinamik nüfusu ile geleceğe daha emin bakabilen Türkiye\'nin; Avrupa Birliği\'ne üyelik süreci sadece Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye tarafından değil, ekonomik bloklaşmaya doğru giden dünyamızda bir çok ülke tarafından da ilgi ile takip edilmektedir.
Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin uzun yıllara dayanan bir geçmişi vardır.... Hukuki zeminini Ankara Anlaşması ve ona bağlı Katma Protokolün oluşturduğu bu birliktelik, zaman zaman donma noktasına gelmiş olsa da, gerek Ortaklık Konseyi Kararları, gerekse adaylık süreci ile değişik aşamalardan geçmiş ve iniş-çıkışlar yaşamıştır.

Bu iniş ve çıkışların yaşanmasında ki en büyük eksiklik iki taraf arasında yaşanan iletişim sorunudur.

Bugün, Ülkemizde kamuoyu desteği olmasına rağmen, Avrupa Birliği ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri konusunda genel bilgilenme düzeyi tatmin edici olmaktan uzaktır.

Avrupa Birliği konusunda bilgilendirmeye yönelik olarak yürütülen her türlü çalışmanın amacı; hem adaylığın gereklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak, hem de tüm toplumsal kesimlerin üzerine düşen görevlere şimdiden hazır olmalarını sağlamaktır.

Bu kapsamda; 1995 yılında Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından, Avrupa Birliği \'nin ve politikalarının Türkiye\'de daha iyi tanıtılabilmesi için başlatılan Avrupa Birliği Türkiye Bilgi Ağı projesi, bu anlamda önemli bir hizmeti yerine getirmektedir.
AB Bilgi Büroları ağı, bir iletişim mekanizması olarak aynı zamanda Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki diyalogun sağlanmasına dolaylı olarak katkı sağlamaktadır.
Bu proje kapsamında, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Trabzon Bilgi Bürosu, 6 Kasım 1997 tarihinden beri Trabzon\'a ve Doğu Karadeniz Bölgesindeki illere hizmet vermektedir.
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Avrupa Birliği Bilgi Ağının kuruluşundan başlayarak bir parçası olmayı ve bu alanda bölgemize Avrupa Birliği üyeliği ve entegrasyon sürecinde katkıda bulunmayı önemli bir görev olarak görüyoruz.
AB Bilgi Büromuzun bizim için en önemli işlevi; Toplumun Avrupa Birliği ve Türkiye Avrupa ilişkileri konusunda doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirilmesidir. Bizler için önemli olan bir diğer önemli işlevde; özel sektörün AB uyum sürecine hazırlanmasına katkıda bulunmak ve Avrupa Birliği\'nin yarattığı fırsatlardan yararlanmalarını sağlamaktır.
Son yıllarda, Odamıza kazandırmış olduğumuz üyelerimize dönük Avrupa Birliği destekli projeler ve bu konudaki çalışmalarımız ortaklaşa yürütülmektedir. Odamız bünyesinde kurulan Proje Koordinasyon Ofisimiz ve AB Bilgi Büromuzla bu çalışmalarımızı daha etkin bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.
Sayın Büyükelçi;
Değerli Misafirler,
Bugün sizleri Trabzon\'da misafir etmekten duyduğumuz memnuniyeti bir kez daha ifade ederek sözlerime son vermek istiyorum.
\"Avrupa Birliği Bilgi Büroları Ağı Semineri\'nin; AB Bilgi Bürolarının çalışma stratejilerinin belirlenmesi ve etkinliklerinin artması için iyi bir vesile olduğunu düşünüyoruz.
Toplantının yararlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.

GAZİANTEP TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI-

Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, hangi konuda olursa olsun hüküm verebilmek için bilgi sahi olunması gerektiğini, yeterli bilgi sahibi olmayan kişinin ön yargıdan öteye gidemeyeceğini söyledi.
Aslan, 1996 yılından itibaren yürütülen çalışmalar kapsamında Türkiye\'de 13 AB bilgi bürosunun faaliyete geçtiğini belirterek, \'\'Zaman zaman iniş çıkışların yaşandığı Türkiye AB ilişkileri konusunda daha fazla çalışma yapılmalı. İstanbul, Ankara bilgi bürolarının bütçeleri 1 milyon avro, 13 bilgi bürosunun toplam bütçesi ise 770 bin avro. Bu durum bize bölgelerarası dengesizliğe AB\'nin de olumlu baktığı izlenimi veriyor\'\' dedi.
Türkiye\'nin iç ve dış politikalarıyla ilgili çeşitli açıklamalar yapıldığını ve bu durumun bilgi kirliliğine yol açtığını vurgulayan Aslan, şunları kaydetti:
\'\'Avrupa Komisyonu Türkiye masası zaman zaman gündeme gelen Kıbrıs, Ermeni gibi çok çeşitli konularda bir yaklaşım geliştirmeli. Herhangi birinden demeç geldiğinde AB\'nin görüşü gibi algılanmaması için bir mekanizma oluşturulmalı. Bize, AB Türkiye\'ye cimri davranıyor gibi geliyor. AB, verdiğimiz paranın çok azını bize geri veriyor. Bizler AB\'ye tam anlamıyla inanan insanlarız. Bizler yapmamız gereken konularda nasıl taviz vermemeliysek, AB de bize karşı taahhütlerini yerine getirmeli.\'\'

 

    Fotoğraf Galerisi