Meclis Üyesi Ferhat Çergel, İnşaat Sektörü ve Çimento Fabrikasını değerlendirdi

  Yazı Boyutu - 14 +

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) 13. Grup İnşaat Malzemeleri Ticareti Meclis Üyesi Ferhat Çergel Nisan 2008 Meclis toplantısında Trabzon’daki inşaat sektörü ve çimento konusunu değerlendirdi. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan Trabzon piyasası’nın da etkilendiğini aktaran Çergel Piyasalardaki nakit darlığı ve bankaların kısmen de olsa kredilerini kesmesi neticesinde sıkıntılı bir ortam meydana geldiğini söyledi.
Bu durumdan sektörlerinde faaliyet gösteren tüccar esnafın çok etkilendiğini ve çok zor durumda kaldıklarını ifade eden Meclis Üyesi Ferhat Çergel Çimento iç piyasasında Hazır Beton santrallerinin çoğalması ile beraber torbalı çimento satışlarının da yüklü miktarlarda düştüğüne işaret etti.

Çergel geçmiş dönemlerde dökme çimentonun kullanım oranı yıllık yüzde 20, torba çimentonun kullanım oranı yıllık yüzde 80 olarak tespit edildiğini kaydetti. Günümüzde bu oranın dökme çimento lehine artış gösterdiğini vurgulayarak, “2007-2008 yılları için dökme çimentonun kullanım oranı yıllık yüzde 65 , torba çimentonun kullanım oranı yıllık yüzde 35 civarlarında seyir etmektedir.

Buradan şunu çıkartmamız gerekiyor torba çimentonun hazır beton tesisleri yanında işlevini kaybettiğini ve ilerleyen yıllarda bu oranın daha da çoğalacağını fark etmekteyiz. Bundan dolayı torba çimento işi yapan perakende ve toptan satış yapan esnafların işleri bayağı zayıflamıştır.”dedi.

AŞKALE İMDATA YETİŞTİ
Ttso 13. Grup İnşaat Malzemeleri Meclis Üyesi Ferhat Çergel,torba çimento üretimini artırarak sektörlerinde faaliyet gösteren tüccarlara rahat bir nefes aldırdığını anımsattı. Çergel,” Aşkale Çimentonun Trabzon Fabrikasını aldığı tarihten itibaren fabrikanın çimento üretim kapasitesi günlük 1300-1500 ton \'dan günlük 3000-4000 ton arasında çimento üretimi ve satışı yapılmaktadır.
Bu sayede çimento işi ile iştigal eden tüccar arkadaşlarımızın satışları da belli orantıda artmıştır.”diye konuştu.

TRABZON KLINKER İHRAÇ EDİYOR
Aşkale Çimento Fabrikasının Trabzon Şubesi 2007 sonu itibari ile yurt dışına çimento ve klinker ihraç etmeye başladığını da aktaran Ferhat Çergel, Trabzon da ki klınker üretimi yetmeyince Aşkale deki fabrikadan karayolu taşıması ile günlük 1500-2000 ton arası Klinker Trabzon fabrikasına ve oradan da limana taşıma yolu ile yurt dışına ihracat yapılmaktadır ve ihracat tüm hızı ile devam ettiğini bildirdi.

Çimentonun yurt dışı ihracatında şu ana kadar Trabzon dan hiç yapılmayan ihracat rakamlarına ulaşıldığına dikkat çekerek, “ Bu satışların büyük bir kısmını Trabzon Menşeli dış ticaretle uğraşan firmalar yapmaktadır. Trabzon ve çevresi için olumlu bir gelişme olup ilimize hareket katmaktadır. Trabzon ekonomisi için de iyi bir potansiyel meydana gelmektedir. Ortaya çıkan bu hareketten herkes payını almaktadır. Tüccarı, nakliyecisi, sanayi esnafı, tamircisi, parçacısı, çevrede bulunan lokanta, kahvehane, fırıncı, beyaz eşya bilumum malzeme satan en küçükten, en büyüğüne kadar herkes buradan ekmek yemektedir.” Şeklinde konuştu.

TRABZON’UN BAŞKA FABRİKASI MI VAR ?
TTSO Meclis Üyeleri’ne seslenen Ferhat Çergel, “Neden hala biri ve birileri Trabzon da çok fabrikamız varmış gibi elimizde olan bu değerli fabrikamızı kaldırmak için büyük çaba sarf etmektedirler.” sorusunu yöneltti.

TTSO 13. Grup İnşaat Malzemeleri Meclis Üyesi Ferhat Çergel Çimento fabrikasına Trabzon’un ihtiyacı olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle sürdürdü.
“ Neden bu kişi veya kurumlar kendileri sanki Trabzon ilimize bir veya birkaç büyük fabrika sanayi kuruluşu kurmuş gibi büyük bir istihdam yaratmışçasına bu fabrikamızı kaldırabilmek için, başka bölgelere taşımak gibi hayaller peşinde koşmaktadırlar. Bir insan elindeki değerleri kaybettikten sonra ancak onun değerlerini anlar.

Çimento fabrikasının ilimize olan katkısını nasıl görmemezlikten geliyorlar. Trabzon, Trabzon sporumuz, fındık, hamsi ve tarihi yerlerimizle marka haline gelmiş ise Trabzon Çimento da bölgede bir markadır. Bölgemizde her il keşke bizimde bir fabrikamız olsun diye özlem duyar iken, bazı kişi ve kurumlar fabrikayı Trabzon dışına taşımayı veya tamamen kaldırmayı hedef koymuşlar. Yoksa bazı kişi ve kuruluşlar fabrikanın kapanma ve taşınma durumunda kendi illerini kalkındırma ve ilini güçlü büyük bir il haline getirme uğraşı içindeler mi bilemiyorum.
Bizler çimento işi ile iştigal eden tüccar arkadaşlarım, babalarımızın 1967 yılında itibaren almış olduğu bayrağı hedefleri her yıl daha ileriye götürerek bu günlere gelmişizdir. Bizler için çimentoculuk vazgeçilmez bir meslek bir ekol haline gelmiştir. Bizler kesinlikle fabrikamızın ilimizden taşınmasına müsaade edemeyiz.”

AŞKALE GURUBU TALEPLERİMİZİ YERİNE GETİRDİ
Fabrika yönetiminden istemiş olduğumuz her talebimizi her türlü kolaylığı ve inceliği kendilerine gösterildiğini ileten Ferhat Çergel,Aşkale Çimento Sanayii Trabzon fabrikasını aldığı zaman bizler kendilerinden kapasitenin artırılmasını, değirmen yapılması ve çevre düzenlenmesi yapılmasını özellikle en önemlisi olan baca filtre sistemin en kısa sürede ve en iyisinin yapılmasının bizler ve Trabzon halkı adına talep ettiklerini anımsattı.

Fabrika yönetiminin olumlu yaklaştığı bu talepleri en kısa sürede yerine getirdiğine değinen Çergel, Çimento Fabrikasının baca filtre sisteminin modernize edildiğini, Avrupa\'nın kullanmış olduğu son sistem baca filtresi montajı ile çevreye etkisinin azaltıldığını söyledi.

Ferhat Çergel bu konuda şu bilgeleri meclis üyelerine aktardı.” Bacadan şu anda çıkan standart toz oranının 120 miligram olması gerekirken bu standart bugünkü şartlarda 0.2 miligramdır. Bu da günde maksimum 840 gram toz kaçırabilmesi demektir. Dışardan gören esnaf ve halk bacadan toz çıkmayınca fabrikanın çalışmadığını zannetmektedirler.

Devlet ve Uzan\' lar döneminde fabrikadan çıkan toz bütün Trabzon halkını ve bizleri de rahatsız ediyordu. Biz böyle bir baca filtre sistemi ile fabrikanın bu kadar temiz hale geleceğini hayal bile edemezdik. Ama istenildiği ve 1.400.000.- Euro luk yatırım filtre yapıldığında en güzeli oluyormuş. Firma şehre olan saygısını göstermiştir.”

FORUM İŞ MERKEZİ TRABZON PİYASASINI NASIL ETKİLEYECEK
Trabzon\'da yabancı sermayeli olarak Forum İş Merkezi 100.yıl parkı civarında kurulduğunu hatırlatan Ferhat Çergel Bu projenin Trabzon ili için iyi bir olay olduğunu, ancak bazı kaygıları da taşımakta olduğunu söyledi.
 
“Projenin üretime nasıl  bir katkısı  olacağını  soruyorum sizlere” şeklinde sözlerini sürdüren Çergel, “ Hollandalı Firma binayı  yapıp  m2 hesabından esnaf ve büyük firmalara kiralayıp paralarnı EURO alıp Hollanda\' ya götürecektir. Piyasada dönen laflara göre sanayi ve çimento fabrikasının kaldırmak için ince siyaset el altından yapılmaktadır.” görüşünü savundu.

TRABZON ÖZ ELEŞTİRİ YAPMALI
Ferhat Çergel,Forum İŞ Merkezi’ni kaldırabilmesi için Trabzon’da başta sanayi üretimlerinin artması, esnaf ve tüccarın ekonomisinin güçlenmesi gerektiğini savundu. Çergel daha sonra kaygılarını şöyle dile getirdi.”Bu insanlar bu iş merkezinden alışveriş yapmak için nerelerden kazanıp \'ta senin iş merkezinden alışveriş yapacaklar? Sanayi sitesi ve fabrikası olmayan ve üretemeyen esnaf ve tüccar hangi şartlarda o senin o markalı mağazalarından nasıl alışveriş yapsınlar. Zaten bu forum iş merkezi açılınca İlimizin en canlı alışveriş merkezleri olan Kunduracılar Caddesi, Uzun Sokak, Kahramanmaraş Caddesi, ve Semerciler esnafı , Taşbaşı esnafı ve moloz mevkiinde bulunan esnaf ve tüccar arkadaşlarımızın ticari faaliyetleri ne olacak. Bu esnaf ve tüccar arkadaşlarımız için ticaret odası ne ve nasıl tedbirler almayı düşünüyor. Bizler ticaret odası olarak üyelerimiz için ne tedbirler aldık. Kendimize öz eleştiri yapmak zorundayız.”

TTSO 13. Grup İnşaat Malzemeleri Meclis Üyesi Ferhat Çergel Çimento Fabrikasının Trabzon’a olan katkılarını fabrika yönetiminden aldığı bilgiler ışığında şöyle açıkladı.

. Çimento Fabrikasında kadrolu çalışan personel sayısı 200 Kişi

. Fabrika müteahhit personeli 150 Kişi

. Çimento ve nakliye sektöründe iştigal eden kişi sayısı 175 Lişi

. Gün için fabrika gelen araç sayısı                             388 araç (Yükleme, hammadde ve Aşkale den klınker)
Bu araç sayısı  sanayii ve değirmen dere esnafı  için muazzam  bir hareketlilik kazandırmaktadır.

. 2007   yılında  ihracat  rakamları   limana  yatırılan  ücretler toplamı 605.243.-YTL

. 2008  yılında ihracat rakamları limana yatırılacak hedef ücretler toplamı tahmini olarak
2.730.000.-YTL

. İhracat   ta   fındık   ve   yaş   sebzeden   sonra,      çimento   sektörü   de memleketimize önemli derecede döviz kazandırmaya devam etmektedir.

. Çimento Fabrikasının    Trabzon  Belediyesine ödediği  Elektrik Enerji Belediye payı bedeli aşağıdaki gibidir.

2006 yılında                   36.192.-YTL
2007 yılında                   51.267.-YTL
2008 yılı ilk 3 ayında         13.583.-YTL   Elektrik Tüketim vergisi ödemiştir.

. Çimento Fabrikasının Trabzon Belediyesine ödediği Emlak vergisi aşağıdaki gibidir                                    

2006 yılında                   158.500.-YTL
2007 yılında                   160.586.-YTL  ödenmiştir.

2008 yılında                   166.850.-YTL ödenecektir.

ÇİMENTO FABRİKASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ
Ferhat Çergel, Çimento fabrikasının kaldırılmasına karşı olduklarını aktararak, “Trabzon iline bu kadar katkısı olan bu fabrikanın bazı kesimlerce kaldırılması için yapılan eleştirilere hiçbir zaman ben ve temsil ettiğim arkadaşlarım olarak taraf olmayacağız ve her zaman fabrikamızın yanında olacağız.”dedi. Çimento fabrikası ile olan Trabzon’un sorunlarının fabrika yönetimi ile görüşülüp düzeltilebileceğini savunan Çergel, 600 kişinin ekmek yediği bu sanayi tesisinin Trabzon’da kalması için mücadele edeceklerini de sözlerine ekledi.

 

    Fotoğraf Galerisi