Macaristanın Zigetvar Şehrindeki Kanuni Parkına 'Türkevi' Projesi

  Yazı Boyutu - 14 +

Macaristan Ulusal Meclisi Parlamenterleri’nin Trabzon ziyareti kapsamında Macaristan’ın Zigetvar belediye Başkanı Paj Zsjozsef Trabzon’a geldi. Eylül 2008’de kutlanacak olan geleneksel Kanuni haftası etkinliklerine TTSO’yu davet eden Belediye Başkanı Paj Zsjozsef, Trabzon ile kurulan ilişkilerden memnunluk duyduklarını söyledi.
Paj Zsjozsef Zigetvar ve Trabzon’un gerek Ticaret ve Sanayi Odaları gerekse Belediyeleri’nin kardeş oda antlaşması ile iyi ilişkileri başlatmış olduklarını iletti. Zigetvar’ın yeniden çağdaş bir anlayışla planlamaya gayret ettiğini bu anlamda 8 milyon dolarlık yatırımlar gerçekleştirildiğini ileterek, “Bu kapsamda Zigetvar’da bulunan Türk eserlerinin onarımına özen gösteriyoruz. Türkiye’den Kütahya ile bu tür restorasyonların gerçekleşmesi için ortak projeler üzerinde çalışıyoruz.”dedi.
TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Şadan Eren’de Macaristan ve Türkiye’nin dostluklarının gelişmekte olduğunu belirterek Trabzon olarak bu ilişkileri somut projelere dönüştürmeyi hedeflediklerini belirtti. Macaristan’ın Zigetvar şehrindeki Kanuni Parkı içinde bir Türk Evi yapımının projelendirildiğini ileten Başkan M. Şadan Eren, “ Bu projenin gerçekleşmesini çok arzuluyoruz. Bunun için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkı vermesi için çaba harcayacağım. Trabzon’da doğan ve Zigetvar’da ölen ünlü Türk padişahı Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman’ın yarattığı sevgiyi Trabzon ve Zigetvar halkı bugünde yaşatarak geleceğe aktaracaktır” şeklinde konuştu.

 

    Fotoğraf Galerisi