2011 Gençlik Olimpiyatları ile Trabzon Dünyaya Tanıtılacak

  Yazı Boyutu - 14 +

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Trabzon’un 2011 yılında yapacağı gençlik yaz olimpiyatları ile dünya çapında bir şehir unvanına ulaşacağını söyledi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclisi Nisan 2008 aylık toplantısına konuk olarak katılan Mehmet Atalay, dünyada birçok şehrin ve ülkenin olimpiyatlar ile kalkınıp geliştiğine işaret ederek Trabzon’unda yakaladığı bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini savundu.


2011 olimpiyatlarından Trabzon’un yüz akı ile çıkabilmesinin formülünün bir takım halinde bütün çalışmaları birlikte götürmekten geçtiğine değindi. Genel Müdür Mehmet Atalay, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Karadeniz Oyunları’nın oldukça başarılı geçtiğini ve katılımcı ülkeler tarafından beğeni ile alkışlandığını anımsatarak,” Sırada önümüzdeki 2011 olimpiyatları var. Üç yıl gibi kısa bir süre içinde tüm hazırlıklarımızı en iyi şekilde yaparak Trabzon’un olimpiyat organizasyonundan başarıyla çıkmasını sağlamalıyız” dedi.


2011 Gençlik Yaz Olimpiyatları’nın Trabzon’un uluslar arası alanda tanıtımına büyük katkı vereceğini belirten Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, bugün 500 bin olan yabancı turist sayısının 4 milyona çıkarılabileceği uyarısında bulundu.


Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) üyelerinin olimpiyatlara yönelik üretimlerini şimdiden planlamaları ve hazırlıklarına başlaması gerektiğini vurguladı.


Mehmet Atalay, olimpiyatlardan en karlı şekilde çıkmanın hesabının yapılması gerektiğine işaret ederek, “ Hiç kimsenin beklemediği bir tesis altyapısı ile bu olimpiyatı gerçekleştirmeliyiz. Trabzon ve Erzurum için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Olimpiyat kanunu çıkardık. Şehri sadece olimpiyatlara değil yarınlarımıza da hazırlayacak bir anlayışı benimsemeliyiz. Trabzon’a olimpiyat kimliği kazandırmalıyız. Gerekli olan tesisleşme için bütün olanakları değerlendireceğiz.”şeklinde konuştu.


2011 Olimpiyatları için Trabzon’a gelecek olan sporcu, yönetici ve turist kafilelerinin yarışmalar dışında iyi ağırlanması ve eğlenmeleri gerektiğine işaret etti. Trabzon’un bu organizasyondan başarıyla çıkması halinde bir çok farklı organizasyonları kazanabilmek için de lehte oy sayısını artırma fırsatı olduğunu dile getiren Mehmet Atalay,”Trabzon uluslar arası organizasyonlara ev sahipliği yapacak bir norma kavuşturulmalı. Bu sadece tesis ile olmayacak, kültür, sanat, ve sosyal alandaki etkiler ile mümkün olabilir.” Dedi.
2014 yılında Komşu Rusya Federasyon’unun Soçhi kentinde gerçekleşecek olan Kış Olimpiyatları öncesinde Trabzon’un daha avantajlı bir konumda olduğunu iletene Mehmet Atalay, “Rusya Federasyonu Soçhi’deki kış olimpiyatlarını çok önemsiyor.  Büyük yatırımlar için hazırlıklılar. Ama Trabzon 2011 Olimpiyatlarını iyi kullanabilirse uluslar arası pastadan daha erken pay alabilecektir” yorumunda bulundu.


İtalya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerin çeşitli projelere ev sahipliği yaparak ciddi gelirler elde ettiğini kaydeden Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay,” İtalya bu işin tadını aldı. Ve sürekli olimpiyatlara şehirlerini aday yapıyor. Turizm sektörünü güçlendiriyor ve hareket veriyor. İspanya Barcelona olimpiyatları ile turizmde inanılmaz bir çıkış yakaladı. Trabzon neden bu başarıyı sağlamasın.”dedi.


Sporun ülkelerin tanıtımında büyük bir değer olduğunu sözlerine ekleyen Mehmet Atalay, Roberto Carlos’un Türkiye’ye transferi ile büyük bir tanıtım olanağı sağlandığını, İspanya’dan Türkiye’ye gelen 200 bin İspanyolun 400 bine yükseldiği örneğini verdi.
1973 yılında da eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’ye verilen dünya Olimpiyatlarının bu birliğin dünyaya açılımına büyük etkisi olduğunun batılılar tarafından konuşulduğunu anımsatan Mehmet Atalay, önümüzdeki Pekin dünya olimpiyatları ile de Çin’in dışa açılmasının umulduğu bilgisini verdi.

BAŞKAN M.ŞADAN EREN’İN KONUŞMASI

Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Oyunları’nın Trabzon’da yapılmasının bölge ve ülke ekonomisinin kalkınması ve uluslar arası tanıtıma büyük katkı vereceğini belerten Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Şadan Eren,  Olimpiyat hazırlıklarının şehrin çehresini değiştireceğini ve geleceğini de şekillendireceğini söyledi. TTSO’nun öncülüğünü yürüttüğü toplantı, kongre, fuar merkezi Trabzon ve bunlara bağlı olarak Turizm Merkezi hedefinde olimpiyat organizasyonunun en önemli katkıyı bölgeye vereceğini iletti.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Şadan Eren’in konuşması şöyle:

“Bugünkü meclis toplantımızda, çok değerli hemşerimiz, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Sayın Mehmet ATALAY’ı konuk etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kendilerine,  toplantımızı onurlandırdıkları için şahsım, yönetim kurulum ve sizler adına teşekkür ediyorum.
 
Sayın ATALAY’ın; başarıyla yürüttükleri görev süreleri içinde, Türk sporunun ve İlimizin çok önemli kazançları olmuştur. Son dönemde, 2007 yılında Trabzon’da gerçekleşen Uluslararası Karadeniz Oyunları ve 2011 yılında düzenlenecek Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Oyunları’nın İlimize ve Bölgemize kazandırılmasında ki üstün gayret ve özverileri için de kendilerine ayrıca şükranlarımızı sunuyorum.

Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Oyunları, Doğu Karadeniz’in en büyük ili konumunda olan Trabzon’un tarihsel kimliği ve dünya kenti misyonunu pekiştirecek önemli bir organizasyondur.

Gençlik Yaz Oyunları’nın 2011 yılında Trabzon’da yapılacak olması hem Trabzon’a hem de bölgedeki diğer illere sosyal ve ekonomik yönden canlanma ve hareket sağlayacaktır. İlimizin tüm dünyada tanıtımı ve turizm altyapımızın gelişmesi açısından bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Karadeniz Oyunlarından sonra yapılacak bu organizasyonla Trabzon’a olan ilgi daha da artacaktır. Trabzon’un aynı zamanda böyle bir organizasyonu düzenlemeyi hak eden İzmir’den sonra ikinci kentimiz olmasının da haklı gururunu yaşıyoruz. 

Biz Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu büyük organizasyonda üzerimize düşecek göreve hazırız ve ülkemiz adına en iyi şekilde gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Organizasyonun Trabzon’a kazandırılmasında emeği geçen herkese Sayın ATALAY’ın şahsında bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.


Değerli Konuklar,
Değerli Meclis Üyeleri,
Trabzon tanımlanırken; ticaret, tarih, kültür şehri olarak anılır ama bunun yanında en belirgin özelliklerinden biri de  bir spor kenti olmasıdır. İlimizde başta futbol olmak üzere, bir çok spor dalının kökeni çok eski yıllara dayanır. Trabzon’da bir çok spor kulübü Türk spor tarihine geçmiştir. Spor sadece sosyal anlamda değil, kentimize ekonomik anlamda da yarar sağlamaktadır. Trabzonspor 1. lige çıktıktan sonra; Trabzon’da turistik tesislerin sayısı artmış, yerel turizmde önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Bugün hepimiz çok iyi biliyoruz ki; bir kentin kendini tanıtması milyon dolarlara mal oluyor. Bu nedenle sporun ve  futbolun kentin ekonomisine katkısı da çok büyük. Bir kentin önemli başarılara imza atmış bir spor kulübünün olması, aynı zamanda önemlide bir prestij unsuru.

Sporla böylesi iç içe olan bir kentte, spor adına tüm branşlarda yatırım yapmak gerekiyor. Bunun için atıl durumda bulunan ve yeni yapılan tesislerin Trabzon’a ve Türk sporuna kazandırılması önem arz etmektedir. Bu sayede Trabzon gençliğinin spora yatkın potansiyelleri ülkemiz adına da bir kazanç olarak değerlendirilebilecektir. Bu konuda Gençlik ve Spor Müdürlüğümüzün ve değerli genel müdürümüzün takdire şayan hizmetlerini de burada bir kez daha dile getirmek istiyorum.

Özellikle, 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Yaz oyunları için yapılan hazırlıklar kapsamında yapımına başlanan, devam eden ve planlanan tüm tesisler, gelecek nesiller için ve Trabzon’un Spor Kenti özelliğini pekiştirmek için minnetle anılacak hizmetlerdir.

Sayın Genel Müdürümüze ve emeği geçen herkese bu hizmetlerinden dolayı ve toplantımıza katıldıkları için bir kez daha teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

 

    Fotoğraf Galerisi