Polonya ticaret yapmak istiyor.

  Yazı Boyutu - 14 +

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Namık Somel, Polonya’yı ve Polonya halkını Türkiye’nin her zaman dost ve kardeş ülke gördüğünü, Avrupa Birliği sürecinde de gösterdikleri desteğin bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Polonya’nın Türkiye Büyükelçiliği Başkâtibi Zbigniew Kosek’in Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu’na yaptığı ziyarette konuşan Başkan Yardımcısı Namık Somel, Polonya ile Trabzon arasındaki ticari, ekonomik ve sosyal ilişkilerin gelişmesini arzuladıklarını belirtti.

Başkatip Kosek’e, Trabzon’un bir ticaret kenti olduğunu anımsatan Somel, “ Polonya’nın Türkiye Büyükelçiliği Başkatibi Sayın Zbigniev Kosek’ın odamızı ziyareti ilişkilerimizin önemli bir başlangıcını oluşturacaktır. Bu ziyaret ile Trabzon’da ki yatırım ve işbirliği alanları görüşmelerimizde ortaya çıkacaktır. Kendisini Trabzon’da ve odamızda ağırlamaktan çok mutluyuz. Özellikle Trabzon son dönemlerde hizmet sektöründe fuar ve kongre turizmini başarıyla organize ediyor. Ayrıca sanayi bölgelerimizde yatırımları inceleme fırsatı bulacak.”dedi. Daha sonra, Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’nun üyelerinin yer aldığı işadamları Katalogu ve CD’leri Polonya Başkâtibi Kosek’e verdi.

Polonya Türkiye Büyükelçiliği’nin ticari ilişkileri geliştirmekten sorumlu olan Başkatip Zbigniew Kosek, Trabzon ziyaretinin verimli geçmesini arzuladığını, belirlenecek bir takım ortak isimler ile ticari faaliyetlerin açılışını yapabileceklerini söyledi.

Türkiye’nin AB’ye üye olmasına en çok Polonya’nın destek verdiğini, Türkiye’yi bir AB üyesi olarak görmek istediklerini belirten Başkâtip Kosek, Polonya’nın AB’ye üyeliğini 15 yıl sürdüğünü ancak girdikten sonra da ciddi bir gelişme ve kalkınma sağladıklarını söyledi.

Polonya’nın son dönemde özellikle Japonya ve Tayvan kaynaklı firmaların yaptığı yatırımlar ile bir elektronik üretim üssü haline geldiğini vurgulayan Başkâtip Kosek, “ Türk iş adamları daha çok müteahhitlik sektöründe faaliyette bulunuyorlar. Türkiye ve Polonya arasında ticaret hacmi iki milyar dolar civarında. Ortalama birbirimizden birer milyar dolar yapıyoruz. Bu elbette yeterli değil. İki ülkenin gelişme hızları ve kapasitelerine baktığımızda daha fazla işbirliği içinde olmamız gerekiyor. Bu ticaretin önünü açmak için bu girişimlerimizi artıracağız. Ayrıca Polonya’dan Türkiye’ye yılda 400 bin dolayında turist geliyor. Polonya’da önemli bir turizm ülkesidir. Yılda 17 milyon turist Polonya’yı ziyaret ediyor. Ama Türkiye’den sadece 4 bin kişi turist olarak geliyor. Bu çok düşük bir rakam. Bu gösteriyor ki turizm alanında da işbirliği yapmamız gerekli.”dedi.

Polonya Büyükelçiliği Başkatibi Zbigniew Kosek daha sonra TTSO görevlileri eşliğinde Trabzon Organize Sanayi Bölgesi’nde fındık, plastik ve ayakkabı sektörlerinde faaliyette bulunan firmaların üretim aşamalarını gezdi yöneticileri ile görüştü.

 

    Fotoğraf Galerisi