Sigorta için Trabzon daki firmalar tercih edilmeli

  Yazı Boyutu - 14 +

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Nurcan Ofluoğlu, 7. Meslek Gurubu (Finans Kuruluşları, Bankalar, Sigortacılar ve Döviz Büroları ) adına Meclis\'te yaptığı konuşmasında, Türkiye ekonomisinde son yıllarda yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle sigortacılığın gözde sektörlerden biri haline geldiğini söyledi.  Yabancıların sektöre yoğun ilgisi bulunduğunu ileten Ofluoğlu, “ Ülkemiz sigorta sektöründe 1-2 şirket hariç hemen hemen hepsi yabancı şirketlerle ortak oldu.”dedi.
 Yabancı şirketlerin uzmanlık alanının bireysel sigortalar olduğunu vurgulayan Ofluoğlu, bireysel sigortaların başında kasko ve konut poliçeleri geldiğini anımsattı.Sigorta şirketlerinden biri hariç diğer hepsinin zarar ettiğini kaydetti. Teknik ağırlığa önem vermeye başlayan şirketlerin çözüm arayışı içine girerek hem prim üretimlerini artırmak hem de teknik karlılığı ön planda tutmaya başladıklarını bildirdi.
 Ofluoğlu, sigorta sektörünün en büyük sorununun tahsilat olduğunu, özellikle de kasko ve sağlık ürünlerinde zarar edildiği için tahsilatlar konusunda taviz verilmediğini, 12 gün ya da 1 ay gibi bir sürede acentelerden tahsilat yapıldığını da ifade etti. Ofluoğlu, şöyle devam etti: \" Sektörün genel sorununa bölgemiz açısından baktığımız zaman, hepimizin ticaretle uğraştığını görüyoruz. Eskiden \'esnafın sözü çekten ve senetten daha geçerlidir\' sözü söylenirdi. Ancak günümüzde hiç geçerliliğinin kalmadığını görmekteyiz. Hepimizin bildiği gibi çeklerini senetlerini ödeyemeyen, geciktiren birçok esnafımız mevcuttur. Ya iş ortamındaki olumsuz şartlar açık hesaplarda \'erteleme\' gibi, alışkanlığa dönüştürülen gidişatlar bulunmaktadır. Bu tür esnaflar hepimizi sorumlu olduğumuz şirketlere karşı zor durumda bırakmaktadır. Sadece sigorta sektöründe değil genel olarak tüm sektörlerin yaşadığı sorundur. Sözünde durmayan ya da ödeme güçlüğü çeken esnaf uygun bir dille sorunu karşısındaki kişiye anlatmalıdır. Her şeyden önemlisi dürüst, ahlaklı ve ilkeli duruş sergileme alışkanlığını kaybetmemeliyiz.\" şeklinde konuştu.
Sektördeki bir diğer sorunun, ülkemizdeki hasarların çokluğu olduğunun da altını çizen Ofluoğlu, sözlerine şöyle devam etti. \"Ülkemizdeki hasarların çokluğu hem mal hem de can kaybına neden olmaktadır. Servisler ve bazı müşteriler hasarları, değerinin çok üzerinde göstermeye çalışma eğilimlerinin olması ve sigorta şirketlerinden daha fazla para koparma alışkanlığı ile sektörün zararını daha çok arttırmaktadır. Zarar eden sektör ise zararını çıkarabilmek için poliçelerin fiyatlarını arttırmaktadır. Hasarların çokluğu nedeniyle ucuz poliçe dönemi bitti. Sektördeki acentelerin başka bir sorunu da bankaların, araba bayilerinin, sigortacılık yapmasıdır. Profesyonel çalışan acentelerin para kazanma şanslarını azaltmakta ve piyasaları üretim açısından daraltmaktadır\"
 Ofluoğlu, konuşmasının son bölümünü ise şu şekilde tamamladı. \"Bölgemizde olan bir diğer sorun ise, büyük firmalarımızın sigorta ihtiyaçlarını Ankara ya da İstanbul merkezli sigorta şirketleri tarafından yapılıyor olmasıdır. Bu konu çok hassas olmakla beraber, bölgemizde iş yapan, vergi daireleri burada olan biz acenteler tarafından yapılması çok daha doğru olandır. Hem Trabzon ekonomisine katkı hem de bizlerin ayakta kalıp güçlenebilmemiz için ve daha çok eleman çalıştırmamız açısından önemlidir\"  

 

    Fotoğraf Galerisi