Untitled Document
ENGLISH
Untitled Document

            Trabzon ilinde Arsin ve Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’nden sonra Vakfıkebir ve Akçaabat Organize Sanayi Bölgeleri kurulmaktadır. Bölgelerde yer alan sanayiciler, 5084 sayılı ve amacı vergi ve sigorta primi teşvikleri uygulamak, enerji desteği sağlamak ve yatırımlara bedelsiz arsa ve arazi temin etmek olan, kanun hükümlerinden yararlanmaktadır.

            Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi, 3.500 personeli, milyon dolarlık ihracat kapasitesi, bölge ve Türkiye ekonomisine katkısı, modern tesisleriyle 1985 tarihinde, il Özel idaresi, Trabzon Belediyesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Arsin Belediyesince oluşturulan Müteşebbis Heyet tarafından, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının kredi desteği ile Arsin ilçesi sınırları içerisinde 983.420 m2’lik sahada kurulmuştur. Onaylı imar planına göre, 25 adet yapı adasında en küçüğü 4.410 m2 ve en büyüğü 27.353, m2 alanında olmak üzere, toplam 89 sanayi parseli mevcuttur. Bölgede bulunan tüm parseller sanayicilere tahsis edilmiş olup, 3.500 kişi istihdam edilmektedir. Başta gıda, makine, orman ürünleri, cam sanayi olmak üzere 19 farklı sektörde üretim yapılmaktadır. Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi, 224 milyon dolar ihracat ve 16 milyon dolar ithalatı ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.


      Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi, Trabzon’un 50 Km batısında yer almakta olup, Trabzon-Giresun devlet Karayoluna 3 Km mesafededir. Bölge altyapısı (içme suyu, kanalizasyon, drenaj, AG-OG elektrik Şebekesi, parselizasyon) tamamlanmıştır. Bölgemiz 31,5 KV gerilimden beslenmektedir. Kurulu gücü ise 1180 MW’dır. Sanayi bölgesinde bazı firmalara arsa tahsisi yapılmış olup firmalar inşaat çalışmalarını sürdürmektedir. Son imar düzenlemesi ile parsel sayısı 39 a çıkarılmıştır. Son duruma göre halen Bölgede 18 adet sanayi parseli boş olup yatırım yapacak girişimcileri beklemektedir. Boş parsellerin her biri yaklaşık 4.000-5.000 m2 arasındadır. Yatırım durumuna göre Sanayi ve Tic. Bakanlığının onayı ile birlikte parseller tevhit (birleştirme) edilerek daha büyük alanlar oluşturabilmektedir.
Bölge, tam kapasite faaliyete geçtiğinde yaklaşık 2000 kişiye iş imkanı sağlayarak, Trabzon ilinin istihdamına fayda sağlayacaktır.

            Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgesi, Trabzon’un 45 Km batısında yer almakta olup, Trabzon-Giresun Devlet Karayoluna 4,5 Km mesafede, 830.000 m2 alana sahip kısa zamanda faaliyete geçecek yapısı ile tüm yatırım yapmak isteyen girişimciler için son derece uygun bir alandır.

            Akçaabat Organize Sanayi Bölgesi, Trabzon’un güneyinde yer almakta olup, Trabzon-Giresun Devlet Karayoluna 12 km mesafededir. Bölge 870.000 m2 büyüklüğündedir. Bölgenin ve bağlantı yolunun kamulaştırması için 13,5 Milyon TL. kredi talebine karşılık 2009 yılı içerisinde gelen 10 Milyon TL. ile kamulaştırmanın büyük bölümü yapılmıştır. İnşaat ihalesi arsa tahsisine 2009 yılı içersinde altyapı, proje ve yapılacak, 2010 yılında ise başlanacaktır. Trabzon’un konumu, yeni açıklanan teşvik ve il merkezine yakınlık bölgeyi oldukça cazip hale getirmektedir.