Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Türkiye ve Özbekistan iş dünyası Taşkent’te bir araya geldi


26.12.2017, TAŞKENT, TOBB – Türkiye ve Özbekistan iş dünyası temsilcileri, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Özbek-Türk İş Forumu’nda bir araya geldi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında Taşkent’e giden heyette TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren de yer aldı.

 

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamkhodjaev tarafından uğurlanan Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi A. Başar Şen’i ziyaret etti. Büyükelçi Şen, Türkiye-Özbekistan ilişkileri konusunda heyete bilgi verdi. Daha sonra Özbekistan Sanayi ve Ticaret Odası (ÖSSP) Başkanı Atham İkramov ile görüşen Hisarcıklıoğlu, ardından beraberindeki heyet ile başkent Taşkent'te düzenlenen Özbek-Türk İş Forumuna katıldı.

 

Forumda konuşan Hisarcıklıoğlu, Özbekistan'da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, Özbekistan ile kardeşliğin ötesinde çok güçlü bağlarının bulunduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, Özbekistan'ın dönüşüm ve gelişim sürecini en iyi Türk iş adamlarının anladığını belirterek, bu süreci 80'li yılların başında yaşayan Türkiye'nin, bugün 160 milyar dolarlık ihracat yaptığını, turizmde dünyanın ilk 6 destinasyonundan biri haline geldiğini, müteahhitlik sektöründe de dünya ikincisi konumunda bulunduğunu söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, daha sonra Taşkent’te Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşid Kuçkarov ile ayrı ayrı görüştü.  Özbekistan programı kapsamında Hisarcıklıoğlu ve beraberindekiler, Semerkant’ta Bölge Valisi Turabcan Djuravet’i ziyaret ettikten sonra Özbekistan Birinci Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kabrini ve İmam Maturidi’nin türbesini ziyaret etti.