Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Trabzon Lisesi’nin 130. kuruluş yıldönümü kutlandı


11.11.2017, TRABZON, TTSO – Trabzon Lisesi’nin 130’uncu kuruluş yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Lisesi Müzesi’nin hayata geçirilmesi için oda olarak ellerinden gelen katkıyı yapacaklarını söyledi.

 

Trabzon Lisesi’nin 130’uncu kuruluş yıldönümü etkinlikleri Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başladı. Trabzon Lisesi konferans salonunda düzenlenen törene mezunlardan oluşan kalabalık bir topluluk katıldı. Birçok kuruluşun destek verdiği kuruluş yıldönümü etkinliklerinin açılış bölümünde konuşan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Tüm okuldaşlarımı saygıyla selamlıyorum. Bugün önemli bir gün. Lisemizin 130’uncu kuruluş yıldönümünde beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Buradan mezun olanların hayattaki başarıları ortada. Hangi dalda olursa olsun birçoğu başarılı olmuş. Demek ki biz burada iyi bir eğitim almışız” dedi.

 

Kendisinden önceki konuşmacıların Trabzon Lisesi Müzesi’ne vurgu yaptığını hatırlatan Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Müzeler gerçekten şehirlerimizin hafızasıdır. Bu hafızayı hepimiz elimizden geldiğince canlı tutmalıyız. Biz TTSO olarak İpekyolu Müzesi kurduk. Amacımız süreli bahsettiğimiz kentimizin 4 bin yıllık tarihini ortaya koyacak eserleri bir araya getirmekti. Bu müzemizde asırlara dayanan eserler, Fatih’in hocasının 500 yıllık kitapları, altın varaklı tarihi Kuran-ı Kerim’ler, yani şehrin hafızası sergileniyor. Trabzon Lisesi’nin hafızasını canlı tutmak için elbette müzeye ihtiyaç var. Oda olarak bu müzenin hazırlanmasında elimizden gelen katkıyı sağlayacağımızı sizlerin huzurunda belirtmek istiyorum. Bundan 100 yıl sonra 230’uncu yılda da bunlar konuşulacak. Mezun büyüklerimizin kısa belgesellerinin de hazırlanıp müzeye koyulması kişilerimizin yaşatılması konusunda önemlidir.”

 

Konuşmasının ardından TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, organizasyonun düzenlenmesine katkılarından dolayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Trabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı (TAMEV) tarafından hazırlanan plaketi takdim etti.

 

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, Mustafa Kemal Atatürk hakkında basında çıkan haberlerin bir araya getirildiği özel bir kataloğu TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’na hediye etti.

 

Trabzon Lisesi’nin 130’uncu kuruluş yıldönümü etkinlikleri mezunların konuşmaları ve lisenin tarihinin anlatıldığı belgesel film gösterimi ile devam etti.