Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Trabzon’un Coğrafi Ürünleri tanıtılıyor


13.09.2017, TRABZON-TTSO, Trabzon’da dün sabah başlayan Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi’nde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Türk Patent ve Marka Kurumu Bilgi Ofisi ilimizin coğrafi işaretli ürünlerinin tanıtımını gerçekleştiriyor.

 

12-13 Eylül 2017 tarihinde yapılan  "Trabzon’da Uluslararası Coğrafi işaretler Sempozyumu ve Sergisi" açılışının ardından bölgedeki coğrafi ürünlerinin sergilenmesine bugünde devam ediliyor. Zorlu Grand Otelin salonlarında devam eden sergide komşu ülke Gürcistan’ın meşhur peynirleri, balı, maden sularının bulunduğu reyonlar büyük ilgi çekti.   Ev sahibi konuk ülke Türkiye’nin Karadeniz bölgesindeki illerin Coğrafi ürünlerinin tanıtıldığı reyonlarda da yöresel peynirler, fındık, bal, kuruyemişler, ekmek gibi gıda ürünlerinin yanı sıra el sanatları ürünleri de sergileniyor. Sergiyi ziyaret eden konuklar Türk ve Gürcü coğrafi işaretli gıda ürünlerinden tadım yapma yaparak birbirine çok yakın coğrafyada üretimler arasındaki lezzet farklılıklarını deneyim yapıyor.

 

TTSO Türk Patent ve Marka Kurumu Bilgi Ofisi, İki gün süren etkinlik çerçevesindeki sergide, Trabzon ve çevre illerimizin coğrafi işaretli ürünleri başta olmak üzere Türk ve Gürcü coğrafi işaretleri başarıyla tanıtımı gerçekleştirildi.

 

TRABZON’DAN 8 ADET ÜRÜN

Sergide, Trabzon’un sahip tescilli coğrafi işaret Akçaabat Köftesi,  Çarşıbaşı Keşanı, Trabzon Telkariye ve Hasırı ile alan ve başvuru hazırlıkları süren Hamsiköy Sütlacı, Sürmene Bıçağı, Sürmene Pidesi, Trabzon Kazaziye, Vakfıkebir Ekmeği olmak üzere toplamda 8 adet ürünlerin tanıtımının Türkçe - İngilizce tanıtımlarının yerli ve yabancı konuklara yapıldı.

 

Azerbaycan, Moldova, Bulgaristan, Makedonya ile Romanya temsilcileri de katılım sağlanan sempozyumda Etkinlik ile coğrafi işaret konusuna dikkat çekilerek tescilli coğrafi işaretlerimizin sayısının ve kalitesinin arttırılması, coğrafi işaretlerin etkin olarak korunmasına katkı sağlanması, coğrafi işaretli ürünlerimizin yurtiçi ve yurtdışında bilinirliğinin arttırılması amaçlandı.

 

Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi WIPO organizasyonuyla Türkpatent ve Gürcistan Patent Ofisi işbirliğinde gerçekleştirildi. Açılışını  Trabzon Valisi Yücel Yavuz, , Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Gürcistan Ulusal Fikri Mülkiyet Merkezi Başkan Yardımcısı Sophio Mujırı tarafından gerçekleştirildi.

 

Trabzon’un Tescilli ve başvuru aşamasındaki Coğrafi İşaretli Ürünleri için tıklayınız.