Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Balıkçılık ve Akuatik sempozyumu - FABA 2014 Trabzon'da


30.10.2013, TRABZON -TTSO, Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü kısa adı FABA  olan Balıkçılık ve Akuatik Bilimler  Sempozyum sekretaryasını üstlendi. 2010 yılından beri düzenli olarak her yıl tekrarlanan başarılı sempozyum 2014 yılında Trabzon'da gerçekleştirilecek.

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu'nu ziyaret eden Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın FABA 2014 sempozyumunun  25-27 Eylül 2014 tarihleri arasında Trabzon'un ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini belirtti. KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek sempozyumun uluslararası alana açılığını söyledi.

 

FABA DAİMİ SEKRETARYASI TRABZON'UN

 

Daha önceki yıllarda Erzurum, Eskişehir ve  Samsun'da  gerçekleştirilen Balıkçılık ve Akuatik Bilimler  Sempozyumunun  sekretaryasını Trabzon Su ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü olarak yürütüleceğini kaydeden Müdür Doç. Dr. İlhan Aydın  FABA 2014 'ün hazırlık çalışmalarına başladıklarını, Trabzon'un ev sahipliğinde başarılı bir sempozyuma imza atacaklarını vurguladı. Sempozyum için Enstitü'nün hedefleri  bulunduğunu ifade eden  Doç. Dr. Aydın, öncelikle  yabancı ülke ve katılımcı sayısını artıracaklarını söyledi. Doç. Dr. Aydın, " 2013 yılında 400 civarında katılımcı sağlanmıştı. Bizde buna yakın bir sayı bekliyoruz. Yurtiçi katılım sağlanır. Diğer ülkelerden katılımı artırmayı gerek sponsorluk veya  gerekse davet yoluyla artırmayı planlıyoruz."dedi.

 

SU ÜRÜNLERİNİN BÖLGEYE VE ÜLKEYE KATKISINI ARTIRACAĞIZ

 

Balıkçılık ve su ürünleri sektörünün giderek güçlendiği  başta Trabzon olmak üzere FABA 2014 sempozyumunun  Doğu Karadeniz'in bütün illeri ve Türkiye için büyük önem taşıdığına işaret eden   Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın  şöyle konuştu: "Bugüne kadar hep farklı illerde gerçekleştirilen sempozyumun sekretaryasını Trabzon Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü olarak devraldık. Bundan sonra sürekli sekretarya enstitüde kalacak. Her yıl da Trabzon'un ev sahipliğinde sempozyum gerçekleşecek.  Karadeniz Teknik Üniversitesi sempozyuma destek verdi. KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kongre Merkezi'nde 25-27 Eylül 2014 tarihinde  gerçekleştirilecek. Yerel yönetimlerin katkısı ve desteği ile Trabzon olarak su ürünleri sempozyumunda güzel bir ev sahipliği yapacağız. Su Ürünlerinin Bölgeye ve ülkeye katkısını artıracağız."

 

KONGRELER BÖLGENİN BİLGİ BİRİKİMİNİ ARTIRIYOR 

 

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu bölgede yapılan kongre ve sempozyumların  önemli bir tarafının da bilgi birikimini buraya bırakılması olduğunu belirterek, bu bilgi birikimini burada alanlar tarafından  hayata geçirilmede çok büyük tecrübe olduğu için pratik bir kazanım sağlamış olduğunu söyledi.. Bu gerek eğitimde gerekse ticarileşmede önemli bir avantaj sağladığını kaydeden Hacısalihoğlu, " Sekretaryasını üstlendiğiniz ve 2014 yılında gerçekleşecek olan sempozyum gerçekten bölgemiz adına  çok önemlidir. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Enstitümüzün model olması ve bundan sonra da kalıcı bir şekilde sempozyumun düzenlenecek olması bölgemiz adına kazançtır. Bizimde kurum olarak sempozyumun başarısı için üzerimize düşeni elbirliği ile yerine getireceğiz. Zaman içerisinde detayları da görüşmek ve paylaşarak sempozyumun hayata geçmesine katkı sağlayacağız."dedi.

 

Bölgemizde bulunan Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma  Enstitüsü'nün çok güzel çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Hacısalihoğlu bugüne kadar bir çok Proje ve yeniliğin hayata geçmiş olduğunu anımsattı.  Hacısalihoğlu, "Enstitünün bilimsel araştırma ve çalışmaları arasında özellikle ticarileşebilecek olan  konuların yatırımcı ve girişimcilerimiz buluşturulmasını önemsiyoruz ve teşvik ediyoruz. Böylece yeni konuları bölgemizde ve ülkemizde hayata geçirilmesine katkı sağlanılmış olur. Bölgemize davet edilecek yatırımcılar yada buradan istekli olan yatırımcılar ile bir araya gelerek  ticarileşebilecek araştırmaların hayata geçirilerek ekonomiye katkı sağlanmalısı hızlanmalıdır."şeklinde konuştu.

 

SU ÜRÜNLERİNDE YATIRIM KAZANÇLI

 

Su ürünleri sektörüne iş dünyasının daha yakın olması gerektiğine işaret eden TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu bir konuda ne kadar bilgili olunursa o kadar o alanda yatırım düşünüldüğüne dikkat çekti.. Norveç ve İsveç 'de balıkçılık sektörünün incelendiğini, soğuk zincire giren Somon'un kilosunun 70 Euro'dan işlem gördüğünü anımsatan Hacısalihoğlu şöyle konuştu:  "Ülkemizde ve bölgemiz de üretimi başarıyla gerçekleştirilen Somun'un tüketiminde de soğuk zincir oluşturulması için adımların atılması gerekiyor. Amacımız bunu bir an evvel hayata geçirmek. Soğuk zincir içerisinde su ürünlerinin önemli yer tutacağı aşikar. Girişimcilerimizin bu alanda yatırım yapmasını önemsiyoruz. Bu doğrultuda çalışmalar yapmak, incelemelerde bulunmak ve destek sağlamak için çeşitli finansman olanaklarını sunmaya gayret ediyoruz. Bu konuda ticarileşecek konuların birinci ayağı durumunda olan Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nü çok önemsiyoruz. Bu bakımdan birlikte çalışmak çok önemli. Şu anda hazırlatmış olduğumuz on civarında fizibilite raporları var. Amacımız bunları yatırımcılara hazır olarak sunmaktır. Özellikle yıllardan beri çalışmış olduğunuz kalkın balığı var. Bu konuda yatırım yapılanabilir mi ? Yada Su ürünlerinin çeşitlendirilmesi ile ilgili yatırımcıların girmesini istediğiniz alanlar var mı ?"