Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’ndan iş adamlarına şehri terk etmeyin çağrısı


09.03.2013, TRABZON-TTSO, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 2014 Mart ayında yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerine kadar aynı kararlılıkla çalışmalarını sürdüreceklerini belirterek “İnanın bu 5 yılın sonunda her şey daha güzel olacak” dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu, iş adamlarına yaptığı çağrıda şehri terk etmemelerini, şehrin gelişimine destek verilmesine devam edilmesini istedi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın Şubat ayı Meclis toplantısına katılan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Meclis üyelerine seslendi.
 
Görev sürelerinde yapılan çalışmaları slayt eşliğinde anlatan Başkan Gümrükçüoğlu’nun, kentsel dönüşüm çalışmaları, ulaşım, doğalgaz, imar, büyükşehir, yeni yatırımlar ve projeler ile sosyal çalışmaları kapsayan sunumu bir buçuk saat sürdü.


Meclis üyelerine karşı bu bilgilendirmeyi önemli bir sorumluluk olarak gördüğünü ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, “ Trabzon Belediyesi’nin 3 bin 200 çalışanı vardı. Şu anda 2 bin 900 çalışanı var. Biz Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve meclis üyesi iş adamlarını çok önemsiyoruz. Çünkü sizler bu kentte yatırım yaparak, işletmeler açarak, ticaret yaparak ekonomik gelişmeyi ve istihdamı artıracaksınız. Bunun için sizlerden bu kenti terk etmemenizi istiyorum. Belediye olarak yaptığımız çalışmaları yakından görün ve hiçbir iş adamımız bu kenti terk etmesin ”dedi.Büyükşehir, hizmetleri aksatmayacak aksine geliştirecektir


Türkiye’de aralarında Trabzon’un da bulunduğu bazı şehirlerin büyükşehir belediyesi haline getirildiğini anlatan Gümrükçüoğlu, “Trabzon Büyükşehir olduktan sonra bizler şimdiye kadar nasıl hizmet ediyorsak bundan sonra da aynı anlayışla hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Bazı olumsuz düşünceler var. Hizmet alamayacağını düşünen uzak yerlerimiz var. Bugüne kadar bu bölgelerimiz nasıl hizmet almışlar ise bundan sonra da aynı hizmeti fazlasıyla almış olacaklardır.  Trabzon İl Özel İdaresi ve makine parkını kimse bir yere alıp götürmüyor. Yine bu şehirde hizmet vermeye devam edecektir. Belde belediye başkanlarımızın binaları onların irtibat binaları olarak hizmet vermeye devam edecekler. Vergi gelirlerinin de artmasıyla daha iyi hizmet vereceğiz” diye konuştu.


Şehrin tamamına doğalgaz verilmesi 2015 yılı sonuna sarkabilir


“Trabzon’a doğal gaz verilmesi çalışmalarına 2009 yılında başlandı. Şu anda 11 mahallede kullanılıyor ama bu mahallelerin tamamına verilemiyor. Doğal konusunda hedefin gerisinde kaldık. Doğalgazın Tüm Trabzon’da kullanılmasının 2015 sonuna sarkabileceği düşüncesindeyiz”


Toptancılar Sitesi Müjdesi


Görev döneminde yatırımların ve istihdamın önünü açacak iş adamlarına yardımcı olmaya gayret gösterdiğini ifade den Başkan Gümrükçüoğlu,  arazi bulunması halinde söz verdiği Gıda Toptancıları Sitesi için de müjdeli haberi ilk kez TTSO Meclisinde açıkladı. Değirmendere vadisinde Gıda Toptancıları Sitesi’ne arazi sağlanabileceğini söyleyen Gümrükçüoğlu, çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Botanik Parkı


“Türkiye’nin en büyük botanik parkını Trabzon’a kazandırmayı planlıyoruz. Çamoba'da bulunan askeri alanın gerekli mutabakatların sağlanmasının ardından buranın botanik parkı yapılması çalışmalarına başlanacaktır. Singapur’da birlikte gördüğümüz bir örneği 1 yıl içinde Zağanos vadisine doğru bu şehre kazandırmayı planlıyoruz”Ulaşım Projeleri ve Kanuni Bulvarı


“Kanuni Bulvarı üzerinde bulunan üç tünelin 2013 yılında yapımlarına başlanması için hazırlıklar sürüyor. Ticaretin ve sanayinin önemli mensupları olarak size arz etmek istediğim yol budur. Tanjant yolumuz 2 geliş 2 gidiş olduğu için sorunlar ortaya çıkıyor, trafikte tıkanmalar yaşanıyor. Bu nedenle Kanuni Bulvarı çok önemli” Ortahisar Projesi


“Ortahisar Kentsel Yenileme Projesi'nin, dünyada örnek gösterilecek bir proje olacak. Zağnos Vadisi ve Tabakhane Vadisi kentsel dönüşümleri bitirildiğinde, iki tarihi surların arasındaki Ortahisar ile bir kompleks oluşturulacak. Bu aslında tarihe bir not düşülmesi gereken ve dünyada örnek gösterilebilecek bir kompleksin oluşmasını sağlayacaktır”


Kentsel Dönüşüm Projeleri


“Çömlekçi’deki kentsel dönüşüm projesi ile sosyal problemler de ortadan kalkacak. Bu proje Türkiye'nin dev kentsel dönüşümlerinden biridir. Bu dev proje sadece Tanjant Yolu'nun altındaki bölümüyle 503 milyon TL'lik bir kamulaştırma bedelinin ve buna ilave edilmiş olan Esentepe, Sezai Uzay ve Kaymaklı Mahallesi'nin bir kısmı ile yıllara yayılmış olarak adım adım gerçekleştirilecek. Ada ada, etap etap sürdürülecek, Türkiye'nin en dev kentsel dönüşümlerinden birisidir" 


2013 yılı Hedefleri 


2013 yılında yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Gümrükçüoğlu, "Karşıyaka Vadisi düzenleme projesi için yaklaşık 1 yıldır çalışıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın son öngörüleri ile 2013 yılı hedefimizde Karşıyaka Vadisi'nin düzenlemesi vardır. Projeleri ve hazırlıkları tamamlanmış durumdadır. Sahilde 750 bin metre kare alını içeren yeni bir dolgu çalışması vardır. Proje çalışmaları devam ediyor. Gerekli yasal izinlerin alınması ile vatandaşları sahilden daha çok yararlanmalarını sağlayacak bu projenin yapımına başlanacaktır. Meydan Parkı 2. Etap çalışmasının da bitmesi ile çok daha güzel bir kent meydanına kavuşmuş olacağız. İtfaiye ile eski lunapark arasında kalan alanın yeniden düzenlenmesi çalışmaları da tamamlanmaktadır” 


Gümrükçüoğlu; “Bu çalışmaları hep birlikte gerçekleştirdik”


Başkan Gümrükçüoğlu, sunumunu şu sözlerle tamamladı:


“Bizler bu çalışmaları Trabzon’umuzun siz değerli ticaret ve sanayi erbapları ve halkımız ile birlikte yaptık. Bundan sonra da aynı gayretle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnanın bu 5 yılın sonunda her şey çok daha güzel olacak. 2014 Mahalli Seçimlerine kadar bütün gücümüzle çalışmamızı sürdüreceğiz. Buna huzurunuzda söz veriyorum. Trabzon Belediyesi’nde bundan sonra kim göreve gelirse gelsin bir 5 yıl sonra bu kentin çok değişecektir”


Halkı ucuz balıkla buluşturma önerisi


Toplantının sonunda meclis üyelerinden gelen soruları yanıtlayan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,  dile getirilen bütün sorun, görüş ve önerileri tek tek not aldı ve yakından ilgileneceğini vurguladı.   Meclis Üyesi Zeki Şeremet’in kendilerinin balık üreticisi olduğunu, imkan verildiği takdirde belirlenecek noktalarda direkt üretimden tüketime halkı ucuz balıkla buluşturabilecekleri önerisi ile yakından ilgileneceğini söyledi.

Ulusoy ve Hacısalihoğlu’ndan Başkan Gümrükçüoğlu’na Plaket


Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy ile Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu birlikte günün anısına gümüş telkâriden bir plaket takdim ettiler.