Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Garanti’den Trabzonlu KOBİ’lere uygun faiz ve geri ödemeli kredi imkanı...


15.05.2009, TRABZON - TTSO Garanti Bankası, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile kredi anlaşması imzaladı. Garanti Bankası KOBİ Pazarlama Koordinatörü Kaan Gür ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu tarafından imzalanan anlaşma kapsamında, Garanti Bankası, odaya üye KOBİ’lere, uygun faiz ve geri ödemeli krediler sunacak.
Yapılan anlaşma uyarınca, oda üyesi KOBİ’ler, Garanti Bankası’ndan TL cinsinden aylık yüzde 1.84 faizle, “ticari kredi” kullanabilecek. Kredinin geri ödemesi, 60 aya kadar vadeyle yapılabilecek.

BAŞKAN HACISALİHOĞLU: TAKİBE DÜŞMEMİŞ TÜCCAR KALMAMIŞ GİBİ

Garanti Bankası ile TTSO arasında yapılan protokol imza töreninde  yaptığı açıklamada, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “takibe düşmemiş tüccar kalmamış gibi.”dedi.

TTSO BANKALARIN GENEL MÜDÜRLÜKLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, Türkiye’deki tüm bankaların genel müdürlüklerine gönderilen temenni mektubunda, kriz ortamında esnek davranılmasını ve takibe düşmüş kredilerin yeniden yapılandırılmasını talep eedildiğini belirtti.

İlk destek içeren yanıtın Türkiye Halk Bankası’ndan geldiğini belirten Başkan Hacısalihoğlu, Garanti Bankası’nında bu konuda hassasiyet gösterilmesini istedi.

ZAMANINDA MÜDAHALE ÖNEMLİ

Kriz ortamında tüccarın bir cambaz gibi ip üstünde olduğunu anımsatan Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, bu duruma gelmiş işletmelere kimsenin değmemesi gerektiğine işaret etti. Değdiğinde işletmelerin dengesinin bozulduğunu ifade ederek, “ Yarın bu işadamları Türkiye’ye lazımdır. Yıllarca bankalar ile ortak çalışan işadamları kazancının tümünü bankalara faiz olarak aktardılar. Sonunda sadece kazançlarını değil bütün mal varlıklarını kaybedebiliyorlar. Bunun için bankaların dikkatli olması gerekmektedir. Hatalar işletmeleri batağa taşımadan önlenmelidir. Zira batak her iki taraf içinde zarar getirdiği unutulmamalıdır. Özellikle piyasaların seyri konusunda bankalar sağlıklı ve samimi açıklamalar ile tüccar kesimini yönlendirmelidir.”diye konuştu.

GARANTİ BANKASI REEL PİYASAYA DESTEKTE BİRİNCİ

Garanti Bankası KOBİ Pazarlama Koordinatörü Kaan Gür’de protokol töreninde yaptığı konuşmada, açıklanan son banka bilançolarına göre reel sektöre en fazla desteğin kendi bankaları tarafından yapıldığını anımsattı.

70 milyar Tl’lık kredinin Garanti Bankası tarafından açıldığını ifade eden KOBİ Pazarlama Koordinatörü kaan Gür, Türkiye’nin AB tam adaylığa geçiş sürecinde de birçok AB kaynaklı fonun kullandırıldığını da iletti. Bu kapsamda KOBİ’lerin 200 milyon avro kaynak kullanmış olduğunu belirtti. 

Reel sektör ile adeta bir dirsek temasında bulunduklarını aktaran Gür, merkez bankasının kararlı bir şekilde faiz indirimine gitmesinin pozitif etkisinin piyasalara yansıdığını söyledi. 2001’de bankaların yapılandırılmasının finansal ve hizmet performansını yükselttiğini sözlerine ekledi.