Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Almanya Özel Sektörü Trabzon da Yatırım Arayışında


2009 yılı yatırım programında yer alan konuları görüşmek üzere Belediye’nin davetlisi olarak Trabzon’a gelen Almanya Heyeti Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’nı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Öztürk, Mehmet Çelik, Adnan Sağlam, Erkut Çelebi ve Genel Sekreter Hakan Gürhan’ın karşıladığı heyet Trabzon ile ilgili proje çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Almanya Heyeti’nde ConTrast Consulting Şirket Temsilcisi Musa Aksoy, Obermeyer/Optim Raylı Sistem ve Altyapı Projeleri Temsilcisi Oğuz Mutdoğan, Yomra ve Trabzon Sahil Projesi- Mimar Jurgen C.B. Willen, Cristian Welzel, Ifas Ceo’su- İşlem Görmüş Meteryaller Akış Yönetimi, Ekodenge Mühendislik Danışmanlık Dr. Zeynep Yöntem, Seda Temizer Yöntem, AHEN Gayrimenkul Enerji Yatırım danışmanlığı Ö. Sami Ergan, Sayit Hatipoğlu, Katı Aktık Yönetimi Uzmanı Fahrettin Aksoy, KTÜ-İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Osman Üçüncü, KTÜ Mimarlık Mühendislik Bölümü’nden Prof.Dr. Ayhan Karadayı katıldı.

Contrans Consulting Firma Temsilcisi Musa Aksoy, TTSO’da yaptığı konuşmada, arayışlarının Trabzon’a nasıl yardımcı olabilecekleri üzerine fikir alış verişi olduğunu söyledi. Trabzon’da bir takım altyapı projelerinin hayatı geçirilmesinde belediye ile işbirliği içinde olduklarını vurgulayarak, yapılacak olan projelerin arkasında özel sektör gücünü çok önemsediklerini vurguladı. Bu açıdan yerel ortaklar ile işbirliği içinde olmayı düşündüklerini iletti.

2009 yılının yaz başında Alman Yatırımcılar ile Trabzonlu yatırımcıları bir araya getirecek bir toplantı için çalıştıklarını ifade eden Aksoy, arz talep ekseninde farklı sektörlerde Türk ve Alman firmaları eşleştirmek istediklerini aktardı.

Musa Aksoy, Türkiye’nin Avrupa İçin önemli bir yatırım ülkesi olduğunu belirterek, Alman yatırımları açısından Trabzon’un önemli bir kent olduğunu vurguladı. Buradan özel sektörün önereceği talepler doğrultusunda çeşitli yatırımlara ve üretimlere zemin hazırlanabileceğini söyleyen Musa Aksoy,” Belediye ile ilişkilerimizi çeşitli altyapı projeleri üzerinde sürdürüyoruz. 2009 yılında bu alanda ciddi çalışmalar hayata geçirilecek. Ama biz bu süreçte, Trabzon’un özel sektörü ile işbirliği yapmak istiyoruz. Gerek uygulanacak olan yatırımların hayata geçirilmesinde gerekse, önerilecek konular üzerinde Türk ve Alman şirketlerinin ortak çalışmasına zemin hazırlığı yapacağız” diye konuştu.

Esnafın, tüccarın ve sanayicinin birleştiği bir kuruluş olan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın, kentin gelişmesine katkı sağlanması amacıyla yürütülen çalışmalara destek verileceğini bildirdi. Alman yatırımcıların Trabzon’daki özel sektör temsilcileri ile bir araya gelmesine destek verileceğini de ifade etti. Öztürk, Alman yatırımcılara, TTSO’nun bir seçim sürecinde olduğunu belirterek, yapılan görüşme hakkındaki bilgileri oluşacak yeni yönetime ileteceklerini aktardı.

Alman Heyet daha sonra TTSO Mazhar Afacan Toplantı salonunda, Trabzon Belediye Başkanlığı ile özel bir toplantı gerçekleştirdi. Yarında Trabzon’da olacak olan heyet Cuma günü Trabzon’dan ayrılacağı bildirildi. Alman heyet, Trabzon Valisi Nuri Okutan ve Belediye Başkanı M. Volkan Canalioğlu’nu program kapsamında makamlarında ziyaret etmişti.