Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

 

Sinop-Ukrayna/Yalta Katamaran Gemi Seferleri
 

      

 Sinop-Ukrayna/Yalta Katamaran Gemi Seferleri Sinop, 23.03.2007 Sinope Tours Seyahat Acentası, Sinop Valiliğinin de desteğini alarak, önemli görüşmeler ve çalışmalar sonucu direk Ukrayna Devleti (Yalta Deniz ve Ticaret Limanı Genel Müdürlüğü) ile Sinop-Yalta-Sinop arası katamaran gemi seferlerini başlatma anlaşmasına varmıştır.

      Acentemiz Sinop-Yalta-Sinop arasında gemi seferleri bilet satışlarını Türkiye’de yapan yetkili tek acentedir. Seferler 21 Mayıs ve 15 Eylül 2007 tarihleri arasında haftada iki kez düzenli ve karşılıklı olarak gerçekleşecektir. 300 yolcu kapasitesine sahip, azami süratleri 30 deniz mili olan, Yalta Limanına kayıtlı Ukrayna bayraklı “Krymskaya Strela” katamaran gemisi Sinop ve Yalta limanlarından kalkacaktır. Sinop Limanından haftada iki gün Salı (13:00) ve Cumartesi (14:00) günleri, Yalta Limanından ise Pazartesi (13:00) ve Cuma (13:00) günleri hareket edecektir. Bu yolculuk hızlı katamaran gemisiyle yaklaşık 6 saat sürecektir.

        Sinop-Yalta (Ukrayna)-Sinop hattında 21 Mayıs -15 Eylül 2007 tarihleri arasında işleyecek gerektiğinde uzatılabilecek. Acentemiz katamaran gemi seferi bileti satışları dışında, 2, 3 ve 6 günlük tur paketlerini de dileyen müşterimize sunarak yapılacak gezi turları için Yalta'daki otellerle bire bir anlaşma yapmıştır. Turların fiyatları 280 dolardan başlamaktadir. Bu tur paketi fiyatlarına kataraman gemi yolculuğu gidiş-dönüş bileti, en iyi otellerde klimalı oda + kahvaltı, Ukrayna vize ücreti ve seyahat güvence sigortası dahildir. Sadece gemi seferi gidiş-dönüş bileti ise 160 dolardan satılacaktır.

        28 Şubat - 2 Mart 2007 tarihlerinde Yalta’da gerçekleşen uluslararası turizm fuarına katılan Sinop Valiliği standı büyük ilgi görmüş, Ukrayna devlet adamlarının yanı sıra Almanya, İngiltere, Rusya ve Ukrayna’nın en büyük tur operatörleri, ticaret odaları sunumumuza katılmış, turizm ve ticaret alanında işbirliği yapmak istediklerini belirtmişlerdir. İlerde 12 ay gemi transferleri düşünülmektedir.

        13 Mart 2007 Antalya’da gerçekleşen Türkiye-Ukrayna arası Turizm Alanında İşbirliği Toplantısı iki ülkenin turizm bakanları ve ilgili bürokratlarla gerçekleşen toplantıya Sinop Valisi Sayın Zeki Şanal, Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hikmet Tosun ve TÜRSAB Sinop İl Temsilcisi sıfatıyla ve aynı zamanda Sinope Tours Seyahat Acentası ve bu yeni hattın proje sahibi olarak katıldım. Bu toplantıda Sinop-Yalta hattında işleyecek katamaran projesi de ele alınmış, büyük destek görmüş ve Türkiye’den Yalta’ya bu gemiyle gidecek Türk turistlere Yalta Limanında Ukrayna’ya giriş vizesi verilmesine olanak veren vize konsolosluk bürosu açılması için Ukrayna Devleti nezdinde çalışmalar başlanmıştır. Ayrıca bu toplantıda Ukrayna bakanları (Kiev/Ukrayna ve Simferopol/Kırım) Türkiye ile turizmin yanı sıra, ticaret, sanayi, müteahhitlik ve diğer alanlarda da sıkı bir işbirliği istediler. Türk girişimcileri beklediklerini ve destek vereceklerini ifade ettiler.

        Acentemiz öncelikle Kırım Ticaret ve Sanayi Odaları ile Türk işadamlarını bir araya getiren toplantılar düzenleme kararı almıştır. Bu iş ve karşılıklı iş ortağı bulma toplantıları Sinop ve Kırım’da yapılacaktır. Türkiye'yi Ukrayna'ya turizm, ticaret, iyi komşuluk ilişkileri ve her türlü işbirliği yönünden birbirine bağlayacak olan katamaran gemi seferleri hakkındaki daha fazla bilgi edinmek isteyenler (katamaran gemi bileti fiyatı, tur paketleri fiyatı ve gemi seferleri tarifesi vs.) Sinope Tours Seyahat Acentası web sitesinden ulaşabilir: www.sinopetours.com Sinop’u Yalta’ya 6 saatte birbirlerine bağlayacak olan bu hattın açılmış olması, gelecek senelerde çok büyük gelişme göstereceğine inanıldığından, bu ilk deneme döneminde pek kar amacı güdülmemektedir. En fazla turisti ülkemize gönderen, bizimle sıkı işbirliği isteyen, birkaç yıl içinde Avrupa Birliği’ne girecek olan komşumuz Ukrayna ile dostane ilişkilerin gelişmesi her iki ülkenin menfaatinedir. Onlar için Sinop limanında alışveriş merkezi de kurmayı da planlıyoruz.

       Bu projenin başta Sinop ve Karadeniz turizmine katkısı büyük olacaktır. Ayrıca Anadolumuz da ticari yönden Ukrayna pazarına açılabilecektir. İlk kez 2300 yıl evvel Helenistik devirde ve sonraları Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ipek yolu ile Anadolu’yu Ukrayna’ya bağlayan Sinop- Kırım hattının modern transfer gemileriyle tekrar açıldığının tüm ilgili kuruluşlara (seyahat acentaları, ticaret-esnaf odaları, mühendislik odaları, belediyeler, özel sektör kuruluşları ve benzeri) duyurulması ve bu tarihi projeye destek verilmesi Sinop olduğu kadar ülkemizin de menfaatleri açısından çok önemlidir.

 

 Daha FAzla Bilgi İçin;  Adem TAHTACI TÜRSAB

 Sinop İl Temsilcisi Şirket Sahibi ve Sorumlu Müdür

 Profesyonel Turist Rehberi Almanca- İngilizce

 Telefon :     0 368 261 79 00              travel@sinopetours.com