Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

DEİK Trabzon Temsilciliği TTSO'da Açıldı

 


Trabzon, 06.02.2008

 

DEİK’İN 25 KENTTE 31 ODA TEMSİLCİSİ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ…

 

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU (DEİK) TRABZON TEMSİLCİLİĞİ AÇILDI…

 

Türkiye’nin özel sektörünün dış dünyaya açılmasında ve dış dünyaya entegrasyonunda 20 yıldır pek çok çalışmaya ve projeye öncülük eden Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), aralarında Trabzon’unda bulunduğu 25 kentte 31 Oda temsilcisi ile yoluna Anadolu’nun desteği ve daha güçlü bir kadro ile devam edecek.

 

Temel hedefi, Türkiye’nin yabancı ülkeler ve uluslararası platformda faaliyet gösteren topluluklarla olan ekonomik, ticari, sinai ve mali ilişkilerini izlemek ve bu ilişkilerin kurulmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), bu hedefini hayata geçirebilmek için gerçekleştirdiği çalışmalara 28 Ocak-1 Şubat tarihlerinde somutlaştırılan “25 Kentte 31 Oda Temsilcisi” projesi ile bir yenisini ekledi.

 

İstanbul’da yapılan, TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona YIRCALI’nın açılış konuşmalarıyla başlayan oryantasyon programı çerçevesinde Türkiye’nin sanayi ve ticaretinde öne çıkan illerinin Ticaret ve Sanayi Odaları ile daha sıkı işbirliği yapmanın önemi dikkate alınarak başlatılan projeye, aralarında Trabzon’unda bulunduğu 25 ilden 31 temsilci katıldı.

 

Proje kapsamında Trabzon’da açılan ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösterecek olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Trabzon Temsilciliği; Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yatırım ortamının yurtdışında tanıtımı konusunda aktif çalışmalar yaparak, yabancı yatırımların uzun vadeli bölgeye çekilmesinde DEİK organizasyonunda çalışmalar yapacak.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan EREN; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun Türk özel sektörünün dışa açılım sürecine ve dış dünyaya entegrasyonuna katkıda bulunan bir kuruluş olduğun hatırlatarak,  DEİK’in, önümüzdeki dönemde özellikle Anadolu’daki üretici, sanayici ve KOBİ’lerin dış ekonomik ilişkiler anlamındaki faaliyetlerine daha yakından destek olabilmek amacıyla başlattığı projenin, bugüne kadar faaliyetlerini büyük oranda İstanbul merkezli yürütmekte olan kurumun bundan böyle İstanbul dışına yönelik daha çok projenin ve etkinliğin öncüsü olmasını sağlamayı amaçladığını ifade etti.

 

Başkan EREN, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Trabzon Temsilciliği’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki özel sektörünün tüm dünyaya açılımında önemli katkılar sağlayacağına inandıklarını belirterek, “ Hizmete sunulan temsilcilik vasıtasıyla Bölgemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin hem birçok ülke ile ilişkilerini geliştirmeyi hem de onların yurt dışında Pazar bulmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. DEİK iki taraflı İş Konseyleri aracılığı ile faaliyet göstermektedir. Halen DEİK bünyesinde toplam 10 bölgede 76 ülke ile karşılıklı iş konseyleri kurulmuş durumdadır. Firmalar doğrudan doğruya ilgi alanlarına giren ülkelerin ya da bölgelerin iş konseylerine üye olmaktadır. Bizde Bölge olarak DEİK Trabzon Temsilciliği vasıtasıyla bu ülkelerle dış ticaret yapan ya da yapmak isteyen, yabancı ortak arayan firmaların sektörel bazda veritabanını hazırlayarak bilgi aktarımı yapılmasını ve iletişim kurulmasını sağlayacağız” dedi.

 

DEİK Trabzon Temsilciliği’nin Doğu Karadeniz Bölgesinin tanıtımı açısından da önemli bir işlevi yerine getireceğine değinen EREN; Temsilciliğin, DEİK davetlisi olarak Türkiye’ye gelen yabancı heyetlerin İstanbul’un ardından Bölgemiz illerinde de temaslarda bulunmalarının sağlanması, illerin söz konusu heyetler nezdinde tanıtımlarının yapılması yönünde de hizmet vereceğini söyledi.

 

Değerli Basınımıza, üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

            Ayşegül KATİPOĞLU

              Genel Sekreter Yrd.

               Basın Sorumlusu