Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sochi'ye ucak seferi istemi

 


-İş dünyası Sochi’ye kolay ve rahat ulaşım imkanları istiyor…

 

-TTSO Trabzon-Sochi direkt uçak seferleri için girişimde bulundu…

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Hava Yolları ile özel hava yolu şirketlerinden Sochi- Trabzon hattına direkt uçak seferleri konulmasını istedi.

 

Hava Yolu şirketlerinin yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı ve İlgili Bakanlıklar nezdinde yapılan girişimlerde; 2014 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan Rusya Federasyonu Sochi kentinin son zamanlarda yapılan alt yapı çalışmaları nedeniyle Türk yatırımcıları için cazip olanaklar sunduğu ve bu potansiyelin değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

 

Trabzon’un, Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğu  Ülkelerine yapılan yaş meyve sebze ihracatı açısından önemli ihraç kapısı işlevini olduğu vurgulanan yazılı talepte,  “Ticari ilişkilerin yanı sıra; Rusya Federasyonu’nun  en büyük turizm merkezi olan Sochi kentiyle Bölgemiz arasında turistik ve kültürel açıdan da önemli bir potansiyel mevcuttur. Bu alternatif imkanlar kapsamında Trabzon’dan, Karadeniz Bölgesi’nden ve Ülkemizden bir çok firma ve işadamı Güney Rusya’nın en önemli şehri olan Sochi’de iş ve yatırım imkanına kavuşmuştur. Bu işadamlarının yoğun istekleri doğrultusunda düzenli olarak direkt Sochi-Trabzon uçak seferleri başlatılması yararlı olacaktır ” dendi.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan; TTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şadan EREN; Rusya Federasyonu’nun dünyaya açılım sürecinin başlangıcında,  Trabzon ve Rusya Federasyonu’nun Sochi şehirleri  arasında kurulan sıcak ikili ilişkilerin Türkiye ve Rusya’nın  ticari ve ekonomik partnerliğinde önemli rol oynadığına ve sonrasında ki süreçte; Trabzon ve Bölgemizden pek çok işadamının Sochi’de yatırım yapması ve iş bağlantıları kurmasının iki şehir arasında ilişkileri geliştirdiğine değinerek,  “Özellikle Güney Rusya Bölgesine ve bu bölgenin önemli bir merkezi olan Sochi kentine yapılan ziyaretler, karşılıklı üst düzey görüşmeler ve kurulan ticari bağlar neticesinde ikili ilişkiler geliştirilmiş, dış ticarette ilerleme sürecine girilmiştir. Bölgemizde Güney Rusya bağlantılı ticaret yapan işadamları ve turizmcilerin; son dönemde ikili ilişkilerin hızlanması ile iki şehir arasında rahat ulaşımı sağlamak amacıyla her hafta  düzenli olarak direkt Sochi-Trabzon Trabzon-Sochi uçak seferleri başlatılması yönünde talepleri artmıştır. Bu yoğun isteği Havayolu şirketlerinin Genel Müdürlüklerine ve bilgi amacıyla Ulaştırma Bakanlığı’na aktardık. Yoğun talep göreceğine inandığımız seferlerin havayolu firmaları tarafından programa alınması, Türkiye-Rusya Federasyonu ilişkilerinin başlangıcından beri önemli bir ticaret köprüsü oluşturan Trabzon-Sochi hattının gelişmesi için önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

 

Değerli Basınımıza saygıyla duyurulur.